Polowanie na „Jihadi Johna”

Jihadi John
| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Brytyjskie służby bezpieczeństwa zlikwidowały siatkę pomocników „Jihadi Johna”, Brytyjczyka odpowiedzialnego za liczne morderstwa w Syrii

W ubiegłym miesiącu FBI poinformowało, że zna tożsamość mężczyzny odpowiedzialnego m.in. za zamordowanie Jamesa Foleya i Davida Haynesa, ale nie ujawni jej, dopóki trwa śledztwo w sprawie organizacji i osób mogących z nim współpracować. Niektórzy z podejrzanych byli już zaangażowani w działalność terrorystyczną na terenie Wielkiej Brytanii i figurują w policyjnych rejestrach.

Istnieje wiele teorii na temat tożsamości poszukiwanego zabójcy. Jednym z podejrzanych jest były londyński raper, 23-letni Abdel – Majed Abdel Bary. Posiada on kilka podobnych cech do mordercy, lecz eksperci od analizy głosu twierdzą, iż to nie on jest mężczyzną, którego można było oglądać w internecie.

Nie jest również jasne, czy mężczyzna, którego głos możemy usłyszeć w trakcie nagrań, jest tą samą osobą, która dokonywała egzekucji. Kluczowych wskazówek dostarczyli amerykańscy analitycy, wykorzystujący zaawansowane technologie pozwalające na identyfikację twarzy mordercy. Tylko na podstawie analizy oczu – jedynej widocznej części podejrzanego – byli oni w stanie stworzyć profil twarzy, która kryje się za maską.

Eksperci wykorzystują nagrania również pod kątem innych badań, próbując ustalić między innymi gdzie i kiedy doszło do egzekucji.

Niewykluczone, że w nagraniach występuje dwóch mężczyzn. W filmie ukazującym morderstwo Jamesa Foleya, mężczyzna zabierający głos trzyma kaburę pod lewym ramieniem, co sugeruje, że jest praworęczny. Tymczasem dżihadysta, który dokonał ścięcia, uczynił to lewą ręką.

Hussain, członek gangu „The Beatles” i bliski pomocnik Jihadi Johna.
Hussain, członek gangu „The Beatles” i bliski pomocnik Jihadi Johna.

Kolejna niespójność dotyczy samego narzędzia zbrodni – nóż trzymany przez mordercę na początku nagrania wygląda na inny niż ten, którym mężczyzna odciął głowę ofiarze.

Zgodnie z medialnymi doniesieniami, Jihadi John mógł zostać ranny w ataku dokonanym przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych dwa tygodnie temu, w małym irackim miasteczku niedaleko granicy z Syrią. Podejrzewa się, że terrorysta schronił się w szpitalu w mieście Al Qaim, w zachodnim Iraku.

Jihadi John jest obecnie jednym z najbardziej poszukiwanych terrorystów świata. Przypisuje mu się odpowiedzialność za zabicie dwóch brytyjskich pracowników pomocy społecznej: Davida Hainesa oraz Alana Henninga, trzech amerykańskich dziennikarzy: Jamesa Foleya, Stevena Sotloffa i Petera Kassiga, a także niezidentyfikowanego syryjskiego żołnierza.

W przeciwieństwie do większości zachodnich rekrutów, Jihadi John osiągnął wysoką pozycję w szeregach ISIS. Uważa się, że karierę w organizacji terrorystycznej zaczynał od funkcji strażnika więziennego, by następnie awansować na członka zarządu okręgu. Szacuje się, że ma od 28 do 31 lat. Mówi płynnie po angielsku i arabsku, zna doskonale klasyczny arabski – język Koranu. Dołączył do ISIS w Iraku, po czym przeniósł się do Syrii. Podróżuje czarnym jeepem Audi w towarzystwie sześciu innych brytyjskich terrorystów, pełniących funkcję jego ochroniarzy.

Bohun, na podst. http://www.mirror.co.uk/news/uk-news/jihadi-johns-british-terror-ring-4721424

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze