Połowa migrantów to chrześcijanie

Statystyce migrantów i znacznemu udziałowi wśród nich chrześcijan poświęca swą uwagę noszące jutrzejszą datę wydanie „L’Osservatore Romano”.

Arytkuł cytujemy za wersją polską umieszczoną na stronie www.osservatoreromano.va watykańskiego dziennika.

Ogromny wzrost liczby migrantów, którzy przemieszczają się z kontynentu na kontynent, jest jednym z najbardziej interesujących i najczęściej badanych zjawisk początku XXI w. Według ostatnich badań przeprowadzonych przez niezależny instytut analiz polityczno-społecznych „Pew Research” – z siedzibą w Waszyngtonie – blisko połowa migrantów na świecie to chrześcijanie, podczas gdy ponad jedną czwartą stanowią muzułmanie. Punktem odniesienia badań, w których zostały zestawione dane oparte na różnych publikacjach na temat migracji, był rok 2010. Migranci są zdefiniowani jako „mężczyźni lub kobiety, które mieszkają od co najmniej roku w kraju, w którym się nie urodzili”.

Od 1960 r. – stwierdzają badacze – liczba migrantów zwiększyła się mniej więcej trzykrotnie, w roku 2010 sięgając 214 mln. Z tego, podkreślają autorzy, 106 mln stanowili chrześcijanie (49 proc.), a ponad 60 mln (27 proc.) – muzułmanie. Meksyk, Rosja i Ukraina to kraje, z których emigruje najwięcej chrześcijan. Jeśli chodzi o kraje, do których emigrują, to na pierwszym miejscu są Stany Zjednoczone, które przyjęły jedną piątą wszystkich migrantów. Dużo niższe procentowo są liczby dotyczące wyznawców innych religii: w 2010 roku było 11 mln (5 proc.) migrantów hinduistów, 7 mln (3 proc.) buddystów i niewiele ponad 3 i pół mln (mniej niż 2 proc.) żydów.

więcej na ekai.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Francja kontra Bractwo Muzułmańskie

Iran: rap kontra totalitarny reżim

Austria: promocja salafizmu na wiedeńskiej uczelni