Polityk sądzony za plakat z nagim Mahometem

skane
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Sąd w Malmo uniewinnił szwedzkiego polityka, który był oskarżony o podżeganie przeciwko grupie etnicznej. Carl P. Herslow, lider małej, prawicowej regionalnej Partii Skåne ( (Skånepartiet) wyprodukował plakat, przedstawiający nagiego Mahometa z jego dziewięcioletnią żoną.
skane
Plakat zawierał tekst: “On ma 53 lata a ona 9. Czy to jest taki ślub, jaki chcielibyśmy oglądać w Skåne?”. Herslow przyznał się do wyprodukowania plakatu, ale kwestionował zarzuty. Powiedział, że celem plakatu było zachęcenie do rozpoczęcia debaty na temat islamu, który, jak twierdzi, jest niezgodny z demokracją i ideą równości. “Intencją było sprowokowanie silnego odzewu zarówno wśród muzułmanów, jak i niemuzułmanów”.

Prokurator Bo Birgerson, reprezentujący Kanclerza Sprawiedliwości (Justitiekanslern – JK) – najwyższego rangą w kraju urzędnika wymiaru sprawiedliwości odpowiedzialnego za prowadzenie spraw dotyczących wolności wypowiedzi, powiedział, że rozpowszechnianie plakatu było okazaniem braku szacunku wobec muzułmanów. Birgerson argumentował, że poprzednie sprawy w Sądzie Najwyższym pokazały, iż według prawa szwedzkiego skazanie Herslowa nie pogwałciłoby jego prawa do swobody wypowiedzi. “Skazanie jest ważne po to, by pokazać, gdzie są granice debaty w otwartym i demokratycznym społeczeństwie.”

Oskarżenie żądało dla Herslow’a wyroku więzienia w zawieszeniu i konfiskaty plakatów. Po trwającej mniej niż godzinę naradzie ławy przysięgłych, która jest w Szwecji wykorzystywana tylko i wyłącznie w sprawach odnoszących się do wolności wypowiedzi, przysięgli uznali Herslow’a niewinnym podburzania przeciwko grupie etnicznej. W rezultacie, podczas formalnego ogłoszenia wyroku, które ma mieć miejsce 16 marca, sąd nie może skazać polityka.(p)

Tłum. BL
http://www.thelocal.se/32368/20110303/?utm_source=email&utm_medium=email&utm_content=225

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze