Politycy ścigani za krytykę islamu

W ciągu najbliższych dni Jordania wyda międzynarodowy nakaz aresztowania holenderskiego polityka Geerta Wildersa. Proces ma dotyczyć „podżegania do nienawiści” jakiego dopuścił się zdaniem muzułmanów Wilders. Podobne procesy mają miejsce w całej Europie.

Jordańska organizacja o nazwie The Messenger of Allah Unites Us („Posłaniec Allacha Nas Jednoczy”) stwierdza, że Królestwo Jordanii ma zamiar „w ciągu najbliższych dziesięciu dni” wydać międzynarodowy nakaz aresztowania holenderskiego polityka Geerta Wildersa.

Jordania chce wytoczyć Wildersowi, członkowi holenderskiego parlamentu i liderowi holenderskiej Partii Wolności, proces za produkcję filmu dokumentalnego Fitna, który opowiada o wersetach Koranu, zachęcających do agresji przeciwko Żydom i niemuzułmanom. Szejk Zakaria, przewodniczący organizacji, powiedział gazecie De Volkskrant, że jest zadowolony z decyzji amsterdamskiego sądu apelacyjnego, który w tym tygodniu ogłosił decyzję o ściganiu Wildersa za „podżeganie do nienawiści” wobec muzułmanów. Zakaria stwierdził także, że „wreszcie sądownictwo w Holandii podjęło działania przeciwko tym poważnym przestępstwom”.

geert_wilders4Jeśli międzynarodowy nakaz aresztowania przeciwko holenderskiemu politykowi zostanie wydany, to kraje, które podpisały z Jordanią umowę o ekstradycji, będą zobowiązane do aresztowania Wildersa i przekazania go władzom Jordanii. Nakaz aresztowania może utrudnić Wildersowi podróżowanie za granicę, natomiast w Holandii nie może być poddany ekstradycji, ponieważ kraj ten nie wydala swoich obywateli. Holenderski polityk żyje pod stałą ochroną policji, ponieważ jeszcze przed wyprodukowaniem Fitny islamscy fanatycy grozili mu śmiercią za to, że sprzeciwia się muzułmańskiej imigracji.

W ostatnią środę inny europejski polityk, Susanna Winter, która ze względu na groźby śmierci skierowane do niej przez muzułmanów, także żyje pod ochroną policji, została skazany przez sąd w Austrii na karę trzech miesięcy więzienia i 24 000 euro grzywny.

Susanna Winter, człożeek parlamentu austriackiego, przybyła do sądu w Grazu pod silną ochroną policji, aby bronić się przed zarzutami „podżegania do nienawiści rasowej, obrażania symboli religijnych oraz religijnej agitacji.”  W styczniu 2008 roku Winters, która jest członkiem austriackiej Partii Wolności, powiedziała, że prorok Mahomet „molestował dzieci” ponieważ poślubił sześcioletnią dziewczynkę. Powiedziała także, że był „zabójcą”, który napisał Koran podczas „ataków epilepsji”. Winter dodała, że islam jest „systemem totalitarnym, który powinien wrócić tam, gdzie się narodził – na drugą stronę Morza Śródziemnego”. Ostrzegała także przed „muzułmańskim imigracyjnym tsunami”, które spowoduje, że jeśli nie ulegnie zmianie aktualna polityka imigracyjna to „za dwadzieścia lub trzydzieści lat połowę populacji Austrii będą stanowili Muzułmanie”.

Po tych wypowiedziach muzułmańscy ekstremiści zaczęli grozić Winters śmiercią w wyniku czego otrzymała policyjną ochronę. W sądzie powiedziała, że „nie czuje się winna oskarżeniom o rasizm”. Jednakże sędzia nie podzielił tej opinii i odpowiedział członkini parlamentu: „Masz tylko jeden cel: zebrać największą liczbę głosów używając podłych metod i odwołując się do ksenofobicznych uczuć.” Podkreślił także, że nie można pisać podczas napadów epilepsji.

Pomimo wydanego wyroku, Winters zachowała prawo do zasiadania w parlamencie. W Austrii tylko ci politycy, którzy zostali skazani na co najmniej rok więzienia, muszą zrezygnować z mandatu. Maksymalna kara jaka mogła być zasądzona za te „przestępstwa” wynosi dwa lata więzienia.

Tymczasem inny europejski polityk, Filip Dewinter z belgijskiej partii Vlaams Belang, przewiduje, że dzięki wyrokowi jaki otrzymał Geert Wilders, odniesie on duży sukces w najbliższych wyborach. Powiedział on, że „wyborcy nie akceptują tego wyroku”. Jego partia Vlaams Blok została rozwiązana w 2004 roku w wyniku oskarżenia o „rasizm”. Politycy z Vlaams Blok założyli nową partię o nazwie Vlaams Belang, która w wyborach 2007 roku zdobyła mandaty w belgijskim parlamencie.

Thomas Landen
Brussels Journal, Belgia, 23 stycznia 2009
Tłum. JG

Poprzyj Susaan Winters
http://www.petitiononline.com/wint0109/petition.html

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Europa nieprzygotowana na masową migrację

Narasta przemoc w Iranie

Belgia uległa szantażowi Iranu