Policja pomogła wziąć slub nieletnim muzułmanom

Shirin Musa z Femmes for Freedom
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Policja w Amsterdamie znalazła się w ogniu krytyki za pomoc parze nieletnich muzułmanów w zawarciu małżeństwa w Holandii. Policjanci mieli to zrobić po to, żeby panna młoda mogła uniknąć wysłania jej do rodziny w Pakistanie i tradycyjnego ślubu z kuzynem.

Rzecznik policji zaprzeczył wczoraj, żeby wzięła udział w „planowaniu ślubu” lub przyjęła rolę „pośredników”. Potwierdził natomiast, że dziewczyna została odebrana przez funkcjonariuszy „bezpośrednio ze szkoły” i przewieziona pod eskortą do tajnego miejsca, gdzie odbył się ślub.

Wiek pary nie został ujawniony, ale uważa się, że narzeczona uzyskała zgodę rodziców na poślubienie swojego pakistańsko-hinduskiego chłopaka, pod warunkiem, że ponownie zawrze zwykły ślub cywilny, gdy skończy 18 lat. Zgodnie z prawem holenderskim, małżeństwo jest zgodne z prawem tylko, gdy dojdzie do ceremonii cywilnej. Śluby kościelne nie są normą i są traktowane wyłącznie jako rytuał. Bez zgody rodziców, dziewczyna „zhańbiłaby” swoją rodzinę, odmawiając przyjęcia męża wybranego dla niej w ramach tradycyjnego ukladu i mogłaby stracić akceptację społeczności.

Przemoc fizyczna

Wiele kobiet w podobnej sytuacji jest poddawanych przemocy fizycznej. Tak twierdzą policjanci oraz pracownicy socjalni, którzy regularnie co roku sprawdzają szkoły w dzielnicach muzułmańskich, aby upewnić się, że dziewczyny, które skończyły 15 lat, wrócą do nauki po wakacjach.

Shirin Musa z Femmes for FreedomPomimo umożliwienia pannie młodej wyboru męża, policja spotkała się z krytyką ze strony organizacji Femmes for Freedom, która promuje prawa kobiet i sprzeciwia się przymusowym małżeństwom, „honorowym” zabójstwom, przemocy wobec kobiet i niewoli małżeńskiej. Zdaniem organizacji niebezpieczeństwo polegało na tym, że policja po prostu pomogła nieletniej, zbyt młodej, aby podjąć świadomą decyzję, wybrać zaaranżowane małżeństwo w Holandii zamiast w Pakistanie. „Policja nie tylko złamała prawo, ale również pozbawiła dziewczynę jej praw”, powiedziała rzeczniczka FfF Shirin Musa. „W tak młodym wieku istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zostanie ona uwięziona w tym małżeństwie tak, jak miałoby to miejsce w przypadku małżeństwa zaaranżowanego. Może ona wyrazić na to zgodę, ale nie może wiedzieć, co się stanie w przyszłości. A jeśli ten związek się nie uda, nie będzie mogła wystąpić o separację od męża, chyba że ten zgodzi się na rozwód. ”

Departament Sprawiedliwości w Hadze twierdzi, że rocznie do zaaranżowanych małżeństw zmusza się kilkanaście nastolatek.

Społeczności muzułmańskie utrzymują, że aranżowane małżeństwa są normą kulturową i nie są przymusowe.

Agaxs, na podst. http://www.irishtimes.com/news/world/europe/dutch-police-criticised-for-allegedly-helping-two-underage-muslims-to-marry-1.1393404

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze