Piłkarze, czyli zboczeni przestępcy

| 2 komentarze|
image_pdfimage_print

W grudniu 2012 r. saudyjski szejk Suleiman Al-Alwan, popularny duchowny salafitów-dżihadystów, został zwolniony z więzienia po odsiedzeniu dziewięciu lat bez wyroku [1] .

Proces Al-Alwana rozpoczął się dopiero niedawno; jest on oskarżony o związki z Al-Kaidą i o wydanie fatw dozwalających ataki terrorystyczne w Arabii Saudyjskiej i obieranie za cel interesów zachodnich w świecie i w królestwie saudyjskim [2] .

Od czasu zwolnienia Al-Alwan przyjmuje wielu gości, włącznie z szejkami i byłymi uczniami. 23 grudnia 2012 r. w odpowiedzi na pytanie postawione przez młodego Saudyjczyka, Al-Alwan powiedział, że futbol jest formą herezji:

„Piłka nożna jest grą masońską mającą na celu oddalenie muzułmanów od ich religii i wiary, a większość publiczności, która śledzi [mecze piłki nożnej] jest lojalna wobec niewiernych”. (…) „[Kiedy] mężczyzna ogląda mecz [futbolowy], ogląda zboczonych przestępców i grzesznych niewiernych, nawet jeśli są muzułmanami”. (…) „Istnieje poważny problem z meczami [futbolowymi], w których jest sędzia, bo kierują się prawami stworzonymi przez człowieka, nie zaś prawami Allaha” [3] .

Wkrótce przed uwolnieniem Al-Alwan oskarżył także egipskiego prezydenta Muhammada Mursiego o herezję za niewprowadzenie prawa szariatu w Egipcie oraz potępił nową konstytucję egipską, ponieważ gwarantuje wolność religijną i traktuje chrześcijan jak równych muzułmanom. Ponadto uważa on Mursiego za winnego spowodowania śmierci salafitów na Synaju [4] .

Fatwę Al-Alwana ostro skrytykował saudyjski publicysta Muhammad bin Abd Al-Latif Aal Al-Sheikh, który napisał w saudyjskiej gazecie rządowej„Al-Jazirah”, że Al-Alwan przypomina mu szejków talibów. Poniżej podajemy przekład jego artykułu:

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

***

Al-Alwan przedstawił twierdzenia [dotyczące gry], z którą z pewnością nie jest zaznajomiony… bez starannego sprawdzenia faktów. Al-Alwan przypomina talibskich szejków, którzy zakazali [szczepienia przeciwko] polio, bo jakiś nikczemny kłamca powiedział im, że [prawdziwym] celem szczepionki jest sterylizacja dzieci muzułmańskich w ‘kolonialnym’ wysiłku niedopuszczenia, by muzułmanie mieli dzieci i w ten sposób ograniczenia ich liczby… Setki tysięcy ignorantów usłuchało tej fatwy, podważając w ten sposób wszystkie wysiłki Światowej Organizacji Zdrowia, żeby zapobiec polio w Pakistanie i Afganistanie. (…)

Zdjęcie kobiet w burkach z piłką nożnąZabawną rzeczą jest to, że kiedy Al-Alwan został aresztowany… jego adwokat bronił go w oparciu o Arabską Kartę Praw Człowieka – która jest prawem stworzonym przez człowieka, nie zaś prawem religijnym. Jak mogłeś [szejku Al-Alwanie] pozwolić swojemu adwokatowi cytować [tę Kartę]… skoro uważasz nawet piłkę nożną za zakazaną, ponieważ jej reguły są stworzone przez człowieka? Czy nie jest to wyraźna sprzeczność, odzwierciedlająca [twoje] podwójne standardy? Kiedy prawa i reguły stworzone przez człowieka służą tobie, używasz ich w swojej obronie. Jednak kiedy nie służą tobie, potępiasz je i podżegasz społeczeństwo, by je potępiło…

Skąd Al-Alwan czerpie tę błędną informację, na której oparł swoją fatwę, że futbol jest [grą] masońską? Te sfabrykowane, pochopne i fałszywe fatwy, pełne fanatyzmu religijnego, [mogły] być właściwe w minionej epoce, ale dzisiaj sytuacja zmieniła się. Ludzie nie akceptują dłużej wszystkiego, co duchowny mówi lub orzeka, jak gdyby byli jego uczniami, bez dalszego zbadania jego słów, jak to robili w przeszłości, kiedy nikt nie dyskutował z [duchownymi]. Al-Alwan i inni mu podobni, którzy spieszą do publikacji pokrętnych fatw opartych na bezpodstawnych plotkach, muszą zrozumieć, że jesteśmy w wieku krytycznego [myślenia] i starannego badania… Jeśli opublikują fatwy oparte na fałszywej informacji, ludzie je odrzucą jako orzeczenia [religijne], ponieważ wszystko oparte na nonsensie samo jest nonsensem, niezależnie od tego, kto to mówi [6] .

Tłumaczenie Małgorzata Koraszewska, Racjonalista.pl

Źródło i przypisy: http://www2.memri.org/bin/polish/articles.cgi?Page=archives&Area=sd&ID=SP512913

Tytuł: redakcja Euroislam.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook