Pierwszy muzułmański cmentarz we Francji

muzułmański cmentarz
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

W Strasburgu otworzono pierwszy muzułmański cmentarz. Na uroczystości pojawiły się władze miasta.

W Strasburgu odbyła się uroczystość otwarcia komunalnego cmentarza dla wyznawców islamu („mizar”), w której udział wzięli lokalni urzędnicy oraz przywódcy muzułmańscy. Ci ostatni obwołali to wydarzenie krokiem w stronę uznania potrzeb jednej z największych grup mniejszościowych w kraju. Muzułmanie od dawna głośno atakowali Francję za to, że władze podjęły działania mające na celu ochronę świeckiej tradycji i wprowadziły ustawowy zakaz noszenia nikabu i burki we wszystkich miejscach publicznych.

Mohammed Moussaoui, przewodniczący Francuskiej Rady Wiary Muzułmańskiej (Conseil Français du Culte Musulman) uznał otwarcie cmentarza za historyczny moment dla muzułmanów żyjących we Francji. Jego zdaniem jest to ważny symbol przynależności do francuskiego społeczeństwa. Burmistrz Strasburga, Roland Ries, powiedział: „Każda wspólnota religijna potrzebuje miejsca kultu i pochówku swoich wiernych. Dopiero wtedy może poczuć się jak w domu”. Francuskie prawo z 1905 roku, mówiące o separacji kościoła i państwa, zabrania budowy cmentarzy komunalnych ograniczonych tylko do jednej religii. Jednak Alzacja, w której położony jest Strasburg, działa według innych praw, które zostały ustanowione po I Wojnie Światowej, gdy Francja odzyskała kontrolę nad tym regionem. Mniejszość muzułmańską w Europie Zachodniej szacuje się na pięć do sześciu milionów. We Francji, gdzie jest ona największa, od lat trwają dyskusje na temat tego, jak dalece można posunąć się w akceptowaniu reguł i zwyczajów związanych z islamem, który obecnie jest drugą, co do ilości wyznawców, religią w kraju.(es) (ps)

Tłumaczenie Aniqa

http://www.expatica.com/fr/news/french-news/france-inaugurates-first-official-muslim-cemetery_206474.html

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze