Pierwsza Dama Turcji: „Harem szkołą dla kobiet”

Żona prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdoğana, Emine Erdoğan, pochwaliła haremy osmańskich sułtanów jako „szkoły przygotowujące kobiety do życia”.

Komentarz tureckiej Pierwszej Damy padł w dzień po tym, kiedy jej mąż wywołał protesty na ulicach, mówiąc w Dzień Kobiet „kobieta przede wszystkim jest matką”.

„Harem był szkołą dla członków Osmańskiej dynastii i establishmentu przygotowującą kobiety do życia” powiedziała Emine Erdoğan na oficjalnym wystąpieniu.

Prezydent Erdoğan był już krytykowany za naleganie, by tureckie kobiety miały przynajmniej trójkę dzieci, a kontrolę urodzin uważa za zdradę państwa. Wielu jego przeciwników i krytyków podejrzewa go o chęć zastąpienia współczesnej, świeckiej Turcji, państwem opartym na zasadach islamu.

Zgodnie z najnowszą umową Turcji z Unią Europejską, w sprawie powstrzymania fali uchodźców, ma nastąpić przyspieszenie negocjacji akcesyjnych Turcji. (j)

źródło: The Guardian

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Wilders wygrał wybory, ale czy będzie rządzić?

Czerwono-zielony sojusz w Polsce?

Muzułmanie i Palestyna: wybiórcze współczucie