Pezydent odznaczył polskich imamów

Bronisław Komorowski z okazji 85-lecia Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP odznaczył w pięć osób zasłużonych dla społeczności muzułmańskiej w Polsce. Wśród nich są 100-letni działacz Związku imam Stefan Jasiński i szef Związku muftiTomasz Miśkiewicz.

W spotkaniu, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli: Anna i Bronisław Komorowscy oraz przedstawiciele islamskich gmin wyznaniowych razem z duchownymi. Komorowski w swoim wystąpieniu podkreślił, że odznaczeni to osoby zasłużone dla tradycji muzułmańskiej w Polsce i polskich Tatarów. Zaznaczył, że wręczenie odznaczeń „to przypomnienie wielkości kresów dawnej Rzeczpospolitej, kiedy świat muzułmański był cząstką krajobrazu religijnego i cząstką tradycji oraz obyczajowości polskiej”.

miskiewicz-i-komorowski– Ta uroczystość przypomina tamte czasy, kiedy w Polsce była wielka tolerancja, umiejętność układania relacji pomiędzy wyznaniami, kulturami, językami. Kiedy ten kraj potrafił to wszystko stapiać w ramach jednego, wielkiego, mądrego państwa – powiedział prezydent. – Jest to też okazja, żeby podziękować za kilkaset lat pięknej, mądrej służby Tatarów dla Rzeczpospolitej – dodał. Przekazał również życzenia z okazji setnych urodzin imamowi Jasińskiemu, którego odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To samo wyróżnienie otrzymali: imam Bekir Jakubowski i imam Ali Woronowicz. Szef Muzułmańskiego Związku Religijnego mufti Tomasz Miśkiewicz otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Natomiast Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został pośmiertnie imam Aleksander Chalecki.

Mufti Miśkiewicz w swoim wystąpieniu podkreśloł, że w Polsce Tatarzy zostali objęci opieką, schronieniem i zawsze byli lojalni wobec Rzeczpospolitej Polskiej. Dodał też, że w skład Muzułmańskiego Związku Religijnego wchodzą nie tylko Tatarzy, ale i też m.in. społeczność arabska, azerska, turecka, pakistańska. Na koniec swojego przemówienia wyraził nadzieję, iż w niedługim czasie uda się zrealizować „tatarski sen” o prawdziwym meczecie w Warszawie. Dziękował też prezydentowi, że inauguracja obchodów 85-lecia Związku mogła odbyć się w Pałacu Prezydenckim.

Więcej na: gazeta.pl
Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign