Petycja w obronie Karadawiego

| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

image001

 

Islamscy duchowni żądają od Interpolu usunięcia Jusufa Al-Karadawiego z listy osób poszukiwanych listem gończym.

W grudniu 2014 r. Jusuf Al-Karadawi, 88-letni duchowy przywódca Bractwa Muzułmańskiego i lider Międzynarodowego Związku Uczonych Muzułmańskich został wpisany na listę osób poszukiwanych przez Interpol. W liście gończym, wystosowanym na żądanie władz Egiptu, umieszczono oskarżenia o podżeganie do zabójstw, pomaganie więźniom w ucieczce z zakładów karnych, podpalenia, wandalizm i kradzież. Z decyzją nie zgadzają się islamscy intelektualiści i duchowni.

Karadawi od dawna znajdował się na czarnej liście władz państwowych Egiptu i licznych organizacji międzynarodowych. W 1961 r., oskarżany o pomoc terrorystom, uciekł z Kairu i znalazł schronienie w Katarze, gdzie zasłynął z prowadzenia przyciągającego 60 milionów widzów programu „Życie i szariat” w stacji telewizyjnej Al-Jazeera. W 2013 r. islamski kaznodzieja stracił poparcie władz emiratu, które pozbawiły go katarskiego obywatelstwa i prawa pobytu w tym kraju. Wizy wjazdowej odmówiły mu już wcześniej Wielka Brytania (w 2008 r.) i Francja (w 2012 r.).

Kontrowersyjny za Zachodzie sunnicki kaznodzieja słynął z jednoznacznych poglądów dotyczących kobiet i mniejszości narodowych. Latami kreowany na twarz islamu opierającego się na tolerancji, Karadawi wyrażał poparcie dla kary śmierci za apostazję, palestyńskich ataków samobójczych, mordowania chrześcijan i żydów oraz bicia żon przez mężów. W 2011 r., w trakcie Arabskiej Wiosny, duchowny wydał fatwę na Muammara Kaddafiego, nakłaniając tym samym do zamordowania libijskiego dyktatora.

Pomimo jednoznacznych zarzutów pod adresem Karadawiego, 300 islamskich duchownych, naukowców i intelektualistów podpisało petycję wzywającą Interpol do usunięcia kaznodziei z listy osób poszukiwanych. Określając Karadawiego mianem imama, przywódcy umiarkowanego islamu i wybitnego teologa, potępili oni decyzję międzynarodowej policji śledczej jako „nieodpowiedzialną” i „krzywdzącą w stosunku do islamu i muzułmanów”.

Bohun, na podst. http://www.worldbulletin.net/haber/150827/scholars-ask-interpol-to-remove-qaradawi-from-wanted-list
http://www.interpol.int/notice/search/wanted/2014-58772

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook