„Passion for Freedom” – festiwal na przekór cenzurze

W Unit24 Gallery na londyńskim South Bank już po raz czwarty odbędzie się coroczny festiwal Passion for Freedom. W tym roku do udziału w konkursie zgłosili się artyści aż z 30 krajów.

Podziwiać będzie można prace 36 twórców z różnych zakątków świata, między innymi z Kuby, Pakistanu, Chin, Polski, Afganistanu, Wielkiej Brytanii, Włoch i USA.

„Artyści, z pomocą różnych środków wyrazu, takich jak video, instalacje, malarstwo i rzeźba, otwarcie wyrażają swoją opinię na tematy, które najchętniej zamietlibyśmy pod dywan. Nasze społeczeństwo przyjmuje wolność za wartość nienaruszalną i niezbywalną. Zbyt łatwo zapomina o tym, że kiedyś musieliśmy o nią walczyć i dlatego należy ją chronić” – mówi Agnieszka Kołek, kurator wystawy.

Credo wystawy jasno komunikuje praca Sarah Maple, nosząca jednoznaczny tytuł „Brak działania to broń masowej zagłady”. Sarah, będąca gościem honorowym wystawy, postanowiła skonfrontować widza z jego odbiciem. „Każdy, z pomocą małych działań w codziennym życiu, może stać się aktywistą” – mówi Sarah.

Obraz Sarah Maple (niewystawiany na festiwalu). Reprodukcja ze strony www artystki

„Nie dajmy się zwieść iluzji, że Twitter czy Facebook dają nam wolność” – dodaje Marianna Fox, asystentka kuratora.  „W piątek 9 listopada będzie miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego Alison Klayman, ‘Ai Weiwei Never Sorry’. Pokazuje on, w jaki sposób nawet w globalnej wiosce, powiązanej ze sobą za pomocą mediów społecznościowych władze, chińskie mogą prześladować artystę, bić go w tajnym więzieniu, buldożerem obrócić w pył jego nowo wybudowane studio i ograniczyć mu dostęp do świata zewnętrznego. Artyści tego rzędu co Ai Weiwei płacą najwyższą cenę za swoją sztukę” – mówi Marianna.

Festiwal nie tylko promuje artystów – dysydentów z zagranicy. „Istnieje niebezpieczeństwo, że nasze społeczeństwo samo się cenzuruje, bez potrzeby ingerencji ze strony państw totalitarnych, które narzucałyby nam swoje prawa” – mówi Agnieszka Kołek.

„Wiele galerii bało się wystawić moją instalację ‘PO. Box to Allah’. Nigdy nie ustawałem w dążeniach, aby dawać wyraz wolności religii i wolności słowa, zawsze i wszędzie, gdzie są ludzie” – mówi artysta z Holandii Johan van der Dong.

Na tegorocznym festiwalu wyraźnie obecne są filmy wideo. Aby wyróżnić tylko kilka z nich wystarczy wymienić Elisabeth Gascoigne i jej hipnotyzujący obraz „No Spring without Women”, czy też pracę Paula Harrisona, którego “The Sea of Parity” pozostawia widza sam na sam z najmocniejszym z możliwych obrazem.

Passion for Freedom jest apolityczną organizacją non profit skupiającą środowiska artystyczne i media. Organizacja została zawiązana w reakcji na kampanię Maryam Namazie “One Law for All”, która ma na celu ujawnienie dyskryminującego charakteru prawa szariatu, stanowiącego wykładnię sądów szariatu w Wielkiej Brytanii.

Pierwsza edycja festiwalu Passion for Freedom miała miejsce w 2009 r. Od tego czasu co roku odbywa się on w murach galerii sztuki współczesnej nieopodal Tate Modern.

Celem festiwalu jest zwrócenie uwagi na wartość, jaką jest wolność per se, która jest warunkiem niezbędnym dla rozwoju zdrowego społeczeństwa. „Jesteśmy oburzeni sposobem traktowania kobiet niezależnie od tego, czy są oponentami politycznymi jak ‘Pussy Riots’ w Rosji czy też zwykłymi obywatelkami skazanymi na status obywatela drugiej kategorii tylko i wyłącznie z powodu płci” – mówi Marianna Fox, asystentka kuratora.

Passion for Freedom używa uniwersalnego języka sztuki, aby podkreślić ponadczasowe wartości przynoszące pożytek naszym społeczeństwom.

Wyróżnieni artyści: Amiri Hangama, Osailys Milian Avila, Maureen Bachaus, Eskild Beck, Azadeh Behroozi, Eliza Bennett, Gary Betts, John Bonafede, Elisabeth Sarianne Breuker, Victoria Burgher, An Deceuninck, Fiona Dent, Johan van der Dong, Alice Eikelpoth, Ferri Farahmandi, Luciana Franzolin, Elisabeth Gascoigne, Helen Gorrill, Georges Hala, Paul Harrison, Haleh Jamali & Monica de Ioanni, Joy Johnson, Matthew Lloyd, Peter Leigh, Michael Massaro, Wendy Nelson, Renato Niemis, Pacorrosa Cuevas Rosa, Abdullah Qureshi, Ricky Romain, Sausan Saulat, Schgor Francesca, Maria Strzelecka, Stephanie Taugner, Al Teleki, Matylda Tracewska

Unit24 Gallery

Wernisaż: 3 listopada 18.30 – 21.30

Kontakt: info@passionforfreedom.co.uk

Czas trwania wystawy: 3 – 10 listopada

Godziny otwarcia:  pon. – pt. 9-18; w soboty 10 – 14

 

Passion for Freedom

www.passionforfreedom.co.uk

Facebook: https://www.facebook.com/passionforfreedom

Twitter: https://twitter.com/P4Freedom

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign