Parlament Europejski za zawieszeniem negocjacji z Turcją

Parlament Europejski, w odpowiedzi na prześladowania politycznej opozycji przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, przegłosował w czwartek zawieszenie negocjacji akcesyjnych Turcji do Unii Europejskiej

Rezolucja parlamentu, chociaż przegłosowana znaczącą większością głosów, nie jest wiążąca. Decyzja jest w gestii Rady Europejskiej skupiającej przedstawicieli rządów państw unijnych. Jest to na razie najbardziej stanowcza odpowiedź UE po atakach Erdogana na opozycję. W rezolucji europosłowie stwierdzili, że „działania rządu coraz bardziej oddalają Turcję od jej drogi do Europy”.

W odpowiedzi Turcja szantażuje Europę „zalaniem przez uchodźców”. Premier Binali Yildirim wyrażając niezadowolenie z parlamentarnego głosowania przypomniał Europie, że „Turcja jest jednym z czynników chroniących Europę” a „kiedy uchodźcy przejdą zaleją i przejmą Europę”. (j)

źródło: New York Times, Focus

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Multikulti w Hamburgu. Czy eksperyment się uda?

Szefowa związku brytyjskich studentów oskarżona o antysemityzm

Francja: wybory w cieniu półksiężyca