Państwo Islamskie w oczach młodych Brytyjczyków

Główny meczet w Glasgow
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Według przeprowadzonej niedawno ankiety co siódmy młody Brytyjczyk „ciepło się odnosi” do Państwa Islamskiego.

Główny meczet w Glasgow
Główny meczet w Glasgow

Socjologowie ostrzegają, że PI wykorzystuje „antypolityczne” sentymenty wśród młodych ludzi poniżej 35 roku życia. Przeprowadzone badanie pokazało, że 10% Londyńczyków oraz co dwunasty Szkot postrzega PI w korzystnym świetle, a największe poparcie ma ono wśród osób do 25 roku życia.

W pierwszym tak dokładnym badaniu nastrojów odnośnie Państwa Islamskiego poproszono 2000 dorosłych Brytyjczyków o ocenienie kilku krajów oraz organizacji terrorystycznych w skali od 1 do 10, określającej na ile „przychylnie i ciepło” są przez nich postrzegane.

Przytłaczająca większość badanych, 88%, przyznała PI niską ocenę ale 5,2% respondentów w wieku od 18 do 34 lat dało w ocenie 9 lub 10 punktów. W sumie 14% respondentów do 25 roku życia i 12% w wieku 25-34 lat dało PI pomiędzy 6 a 10 punktów.

Eksperci twierdzą, że w tej liczbie sympatyków PI zawierają się zarówno młodzi Brytyjczycy rozczarowani rządem i jego polityką zagraniczną, nie będący muzułmanami jak i twardogłowi islamiści.

Profesor Jonathan Githens-Mazer zajmujący się arabistyką i islamem na University of Exeter powiedział, że sympatia dla PI jest zwieńczeniem rewolucji cyfrowej, która „zmieniła wszystko”. Wielu młodych ma zakorzeniony sceptycyzm wobec rządu oraz mediów i zwraca się w kierunku blogów promujących odmienność i „antypolityczne” idee. „Narasta sceptycyzm dla instytucji państwa – czy państwo w ogóle jeszcze się liczy? Taki trend wpasowuje się w sceptycyzm Brytyjczyków w stosunku do Unii Europejskiej”, powiedział profesor.

Grupa od 18 do 35 lat miała najbardziej nieprzychylny obraz USA i Anglii. Jednocześnie w tej grupie co ósmy respondent patrzył przychylnym okiem na Hamas i Hezbollah.

Clive Field, szef projektu British Religion in Numbers na University of Manchester tak skomentował wyniki ankiety: „Wyniki bardzo dobrze wyjaśniają, dlaczego co tydzień wyjeżdża z Anglii 5 osób, żeby wstąpić w szeregi dżihadystów oraz czemu mamy już 500 takich przypadków”. Dodał także, że wyniki ankiety mogą być tylko szacunkowe, ale pokazują bardziej „podziw” dla agresji z jaką PI prowadzi swoją rebelię przeciwko władzy, niż prawdziwe poparcie dla celów i metod, jakimi je osiąga.

Marat Shterin, starszy wykładowca religioznawstwa w King’s College London, twierdzi, że ważne jest, żeby „nie sprawiać PI prezentu poprzez zbyteczne panikowanie”. Jego zdaniem są co najmniej trzy wyjaśnienia dla wysokiego poziomu poparcia dla Państwa Islamskiego wśród młodych: nieznajomość sytuacji międzynarodowej, brak zaufania do mediów oraz buntowniczość w stosunku do „establishmentu” lub irytacja w stosunku do niego. „Nie sądzę aby większość z tych, którzy wyrazili sympatię dla PI naprawdę zgadzała się z jego polityką i ideologią”, uważa Shterin.

Severus Snape na podstawie http://www.blazingcatfur.ca/2014/10/31/one-in-seven-young-britons-has-sympathy-with-isis-cause/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook