Według przeprowadzonej niedawno ankiety co siódmy młody Brytyjczyk „ciepło się odnosi” do Państwa Islamskiego.
Socjologowie ostrzegają, że PI wykorzystuje „antypolityczne” sentymenty wśród młodych ludzi poniżej 35 roku życia. Przeprowadzone badanie pokazało, że 10% Londyńczyków oraz co dwunasty Szkot postrzega PI w korzystnym świetle, a największe poparcie ma ono wśród osób do 25 roku życia.
W pierwszym tak dokładnym badaniu nastrojów odnośnie Państwa Islamskiego poproszono 2000 dorosłych Brytyjczyków o ocenienie kilku krajów oraz organizacji terrorystycznych w skali od 1 do 10, określającej na ile „przychylnie i ciepło” są przez nich postrzegane.
Przytłaczająca większość badanych, 88%, przyznała PI niską ocenę ale 5,2% respondentów w wieku od 18 do 34 lat dało w ocenie 9 lub 10 punktów. W sumie 14% respondentów do 25 roku życia i 12% w wieku 25-34 lat dało PI pomiędzy 6 a 10 punktów.
Eksperci twierdzą, że w tej liczbie sympatyków PI zawierają się zarówno młodzi Brytyjczycy rozczarowani rządem i jego polityką zagraniczną, nie będący muzułmanami jak i twardogłowi islamiści.
Profesor Jonathan Githens-Mazer zajmujący się arabistyką i islamem na University of Exeter powiedział, że sympatia dla PI jest zwieńczeniem rewolucji cyfrowej, która „zmieniła wszystko”. Wielu młodych ma zakorzeniony sceptycyzm wobec rządu oraz mediów i zwraca się w kierunku blogów promujących odmienność i „antypolityczne” idee. „Narasta sceptycyzm dla instytucji państwa – czy państwo w ogóle jeszcze się liczy? Taki trend wpasowuje się w sceptycyzm Brytyjczyków w stosunku do Unii Europejskiej”, powiedział profesor.
Grupa od 18 do 35 lat miała najbardziej nieprzychylny obraz USA i Anglii. Jednocześnie w tej grupie co ósmy respondent patrzył przychylnym okiem na Hamas i Hezbollah.
Clive Field, szef projektu British Religion in Numbers na University of Manchester tak skomentował wyniki ankiety: „Wyniki bardzo dobrze wyjaśniają, dlaczego co tydzień wyjeżdża z Anglii 5 osób, żeby wstąpić w szeregi dżihadystów oraz czemu mamy już 500 takich przypadków”. Dodał także, że wyniki ankiety mogą być tylko szacunkowe, ale pokazują bardziej „podziw” dla agresji z jaką PI prowadzi swoją rebelię przeciwko władzy, niż prawdziwe poparcie dla celów i metod, jakimi je osiąga.
Marat Shterin, starszy wykładowca religioznawstwa w King’s College London, twierdzi, że ważne jest, żeby „nie sprawiać PI prezentu poprzez zbyteczne panikowanie”. Jego zdaniem są co najmniej trzy wyjaśnienia dla wysokiego poziomu poparcia dla Państwa Islamskiego wśród młodych: nieznajomość sytuacji międzynarodowej, brak zaufania do mediów oraz buntowniczość w stosunku do „establishmentu” lub irytacja w stosunku do niego. „Nie sądzę aby większość z tych, którzy wyrazili sympatię dla PI naprawdę zgadzała się z jego polityką i ideologią”, uważa Shterin.
Severus Snape na podstawie http://www.blazingcatfur.ca/2014/10/31/one-in-seven-young-britons-has-sympathy-with-isis-cause/