Państwo Islamskie planuje ataki w Wielkiej Brytanii

Andrew Parker
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Brytyjska Służba Bezpieczeństwa MI5 ostrzega: Państwo Islamskie planuje masowe ataki. Poziom zagrożenia oszacowano na najwyższy od 32 lat.

Andrew Parker
Andrew Parker

Dyrektor generalny MI5, Andrew Parker, poinformował, że w ciągu ostatniego roku pojawiło się aż pięć nowych planów akcji terrorystycznych. Podczas niedawnego przemówienia w Londynie dodał, że Państwo Islamskie jest w trakcie planowania jednego z takich ataków o dużej skali na terenie Wielkiej Brytanii.

Ogromna ilość materiału docierająca do służb bezpieczeństwa skłania do rozpatrywania problemu w „trzech wymiarach”, tj. w kraju, za jego granicami oraz w sieci. „Państwo Islamskie korzysta z pełnego zakresu technik nowoczesnej komunikacji, żeby głosić swoją mowę nienawiści oraz inspirować ekstremistów, nawet nastoletnich, do przeprowadzania ataków gdzie tylko się da”, powiedział Parker. Zwrócił też uwagę na to, że PI wcale nie traci na sile, na co wskazuje fakt, że w ostatnim czasie aż 750 brytyjskich ekstremistów wyjechało do Syrii, a oprócz tego zagrożenie stanowią również grupy Al-Kaidy rozsiane na terenie południowej Azji, Półwyspu Arabskiego oraz Afryki. „Wszystko to świadczy o tym, że zagrożenie, z którym przyjdzie się nam zmierzyć, cechuje tempo i rozmiar, z którymi się dotąd nigdy w swojej karierze nie spotkałem”, podsumował szef MI5.

Informacje te zostały podane do wiadomości publicznej na kilka dni przed planowaną publikacją projektu przełomowej ustawy o działalności służb bezpieczeństwa w erze cyfrowej. Zdaniem Parkera służby te powinny mieć zagwarantowane większe prawa, by móc chronić społeczeństwo: „W chwili obecnej nasi nieprzyjaciele porozumiewają się za pomocą oszałamiająco dużej liczby urządzeń i cyfrowych metod komunikacji, nierzadko utrzymywanych przez firmy z siedzibami za granicami kraju. Informacje pozyskane dzięki technologiom, których używają terroryści, często w podobny sposób jak my, mogą być jedynym sposobem ich powstrzymania. Potrzebujemy więc narządzi, żeby infiltrować komunikację terrorystów w sieci, tak jak kiedyś robiliśmy to z listami i telefonami”.

aQ na podst. http://news.sky.com/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook