Palestyńczycy zerwą współpracę z Izraelem w dziedzinie bezpieczeństwa?

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print
image001
Spotkanie dowódców policyjnych i wojskowych z Izraela i Autonomii Palestyńskiej w Jerycho na Zachodnim Brzegu (2010)

Dzisiaj przywódcy palestyńscy mają przedyskutować zerwanie więzi wojskowych z Izraelem, po tym jak we wtorkowych wyborach nie udało się zdetronizować premiera Benjamina Netanjahu.

Centralna Rada Organizacji Wyzwolenia Palestyny, której przewodniczy prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas, ma omówić praktyczne kroki w celu wdrożenia wcześniejszej decyzji o zakończeniu współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, uważanej za podstawę antyterrorystycznych wysiłków Izraela i Autonomii na Zachodnim Brzegu.

Jednak analitycy uważają, że żadne dramatyczne kroki nie zostaną podjęte przed utworzeniem koalicji rządzącej w Izraelu.

Wyższy urzędnik palestyński powiedział „The Times of Israel”, że zdecydowane zwycięstwo Netanjahu będzie z pewnością korzystne dla wysiłków Autonomii Palestyńskiej w celu osłabienia pozycji Izraela na arenie międzynarodowej.

Ponowny wybór Netanjahu ułatwi odwoływanie się do społeczności międzynarodowej o wsparcie dla sprawy palestyńskiej, ponieważ premier jest powszechnie uważany za politycznego jastrzębia. Również ze względu na jego wcześniejsze oświadczenia, że państwo palestyńskie nie zostanie ustanowione dopóty, dopóki on pozostanie premierem.

Na początku marca OWP oświadczyła, że zakończy współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa z Izraelem, gdy ten wstrzymał wypłatę należnych Autonomii Palestyńskiej środków z podatków i ceł. Była to odpowiedź na dążenia do przystąpienia AP do Międzynarodowego Trybunału Karnego w celu ścigania Izraela za zbrodnie wojenne.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Na podstawie umowy o współpracy gospodarczej z 1994 roku, Izrael zgodził się co miesiąc przekazywać dziesiątki milionów dolarów służbom celnym Autonomii Palestyńskiej. Środki te pochodziły z ceł nakładanych na towary przeznaczone na rynek palestyński, które przechodziły przez izraelskie porty. (Część zatrzymanych pieniędzy przekazano na spłatę części długów Autonomii Palestyńskiej za energię elektryczną – przyp. red.).

Źródła bliskie prezydentowi AP Abbasowi podają, że decyzja rady o zakończeniu współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa była tylko zaleceniem. Inny urzędnik palestyński twierdzi, że w celu przeprowadzenia tej zmiany Abbas musiałby wydać rozkaz prezydencki.

Koordynacja bezpieczeństwa, prowadzona na podstawie Porozumienia z Oslo z 1993 roku, które również powołało do istnienia Autonomię Palestyńską, obejmuje wymianę informacji wywiadowczych i uważana jest za kluczową dla Izraela sprawę. Pozwala na śledzenie działalności Hamasu i jego członków na Zachodnim Brzegu.

Przywódcy palestyńscy grozili już w przeszłości zerwaniem więzów bezpieczeństwa z Jerozolimą, ale współpraca była kontynuowana, bo obie strony miały wspólny interes w utrzymywaniu porozumienia.

Izrael widzi tę współpracę jako istotną część swoich wysiłków w utrudnianiu ataków na izraelskich cywilów i żołnierzy oraz pozyskiwania informacji wywiadowczych. Przełożyło się to na zmniejszenie liczby żołnierzy izraelskich i zmniejszenie tarć po tym jak IDF stopniowo usuwał blokady, które kiedyś dzieliły Zachodni Brzeg.

Abbas już kiedyś powiedział, że współpraca bezpieczeństwa z Izraelem będzie utrzymywana niezależnie od różnic poglądów z rządem izraelskim.

Xsara na podstawie http://www.timesofisrael.com/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook