Palestyńczycy chcą Nobla dla terrorysty

Palestyńczycy w Ramallah rozpoczęli kampanię na rzecz nominowania do Pokojowej Nagrody Nobla Marwana Barghoutiego, przywódcy Fatahu, który odsiaduje karę dożywocia za zabicie pięciu osób w atakach terrorystycznych.

Kampania jest sponsorowana przez Palestinian Commission for Prisoners, Palestinian Prisoners’ Club i członków Palestyńskiej Rady Legislacyjnej.

Żona Barghoutiego, Fadwa, powiedziała dziennikarzom, że pomysł z nominowaniem jej męża do prestiżowej nagrody zwróci uwagę opinii międzynarodowej na los około 7000 palestyńskich więźniów przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

Kampania obejmie organizowanie wieców i marszów na całym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, popierających nominację. Organizatorzy stwierdzili, że planują również intensywną kampanię w mediach lokalnych i międzynarodowych w celu promowania idei przyznania Nobla Barghoutiemu.

Barghouti został aresztowany przez wojsko izraelskie w Ramallah w 2002 roku i skazany dwa lata później na pięć kolejnych kar dożywocia za rolę, jaką odegrał w atakach terrorystycznych przeciwko Izraelczykom w czasie drugiej intifady.

Ostatnio swoje poparcie dla nominowania Barghoutiego do nagrody ogłosił parlament tunezyjski, podczas wizyty Fadwy Barghouti w Tunezji.

Kampania jest również wspierana przez Adolfo Péreza Esquivela, argentyńskiego działacza praw człowieka, pacyfisty i pisarza, laureata Nagrody Nobla z 1980 roku.

Xsara na podstawie: www.jpost.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign