Palestyna: Wielotysięczna demonstracja w rocznicę utworzenia Hamasu

| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków demonstrują dzisiaj w 24. rocznicę utworzenia Hamasu – radykalnego ugrupowania religijnego, które sprawuje władzę w Strefie Gazy i pozostaje wrogie wobec Izraela.

Uczestnicy manifestacji powiewają zielonymi flagami, które są symbolem Hamasu. Na ulicach miasta Gaza, stolicy Strefy, roztrąbiły się też klaksony aut i bardzo tam popularnych motocyklowych trójkołowców.
24. rocznica powstania Hamasu jest okazją do zamanifestowania siły ugrupowania, którego bojownicy nadal noszą czarne maski na twarzach, by uniknąć rozpoznania i śmierci z rąk izraelskich służb bezpieczeństwa.

Centralne miejsce uroczystości zajmuje wielka scena w kształcie statku, który symbolizuje dążenie do zajęcia całego obszaru pomiędzy rzeką Jordan a Morzem Śródziemnym, gdzie obecnie znajduje się państwo izraelskie.
W rocznicowym oświadczeniu Hamas zapowiada kontynuowanie „oporu wszelkimi możliwymi środkami aż do chwili, gdy ruch zdoła uwolnić Palestynę i doprowadzić do powrotu (palestyńskich) uchodźców”.

Jednocześnie Hamas krytykuje konkurencyjną strategię reprezentowaną przez umiarkowane świeckie ugrupowanie Fatah, które dominuje we władzach Autonomii Palestyńskiej na Zachodnim Brzegu. Nazywa ją „hazardem negocjacji” i twierdzi, że poniosła całkowite fiasko i powinna być zrewidowana.

Hamas podtrzymuje chęć realizacji porozumienia o pojednaniu narodowym, które zawarł z Fatahem w maju. Pozostaje ono jednak na papierze, gdyż obie strony nie zdołały dotąd nawet uzgodnić, kto stanie na czele przejściowego rządu, który miałby przygotować grunt do wspólnych wyborów.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze