Pakistański wykładowca skazany na śmierć za bluźnierstwo

Junaid Hafeez, 33-letni wykładowca uniwersytecki w Pakistanie, który studiował w USA, skazany został na karę śmierci za bluźnierstwo – w 2013 roku zamieścił w mediach społecznościowych komentarze na temat proroka Mahometa, uznane za pogardliwe. Pakistańskie prawo przewiduje kary długoletniego więzienia za różne przestępstwa związane z religią, natomiast za obrażanie proroka przewidziana jest kara śmierci. W pakistańskich więzieniach przebywa około 40 osób skazanych za bluźnierstwo, ale jeszcze nigdy kara śmierci nie była wykonana. Najbardziej znaną osobą skazaną za bluźnierstwo była chrześcijanka Asia Bibi, którą po kilkuletnim pobycie w celi śmierci Sąd Najwyższy uniewinnił i wyjechała do Europy, chroniąc się przed zlinczowaniem.

Junaid Hafeez przebywał większość czasu w pojedynczej celi, ponieważ współwięźniowie próbowali go zabić. Jego pierwszy prawnik został zastrzelony. Wyrok jest nieprawomocny, aktualny obrońca zapowiedział apelację. Po usłyszeniu wyroku zespół oskarżycieli dzielił się z radości słodyczami, wykrzykując „Allahu akbar” i „Śmierć bluźniercom”. (g)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Amerykanie pośpiesznie ewakuują Afgańczyków

Ofensywa talibów w Afganistanie

Prezydencki zamach stanu w Tunezji