ONZ usiłuje zapobiec przemytowi migrantów

Sankcje obejmowałyby czarną listę sześciu mężczyzn opisywanych jako czołowi operatorzy w międzynarodowych sieciach przemytniczych.

Rada Bezpieczeństwa ONZ rozważa pierwsze w historii sankcje dotyczące przemytników migrantów w Libii. Czarna lista sankcji dla sześciu przywódców handlu ludźmi została przedstawiona przez Holandię. Francja, Niemcy, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone popierają ten pomysł. „Już czas, aby nasze słowa przeszły w czyny”, powiedziała zastępczyni ambasadora Holandii przy ONZ Lise Gregoire Van Haaren. Los migrantów w Libii został poddany analizie ONZ, zwłaszcza, że ​​wideo ukazujące migrantów afrykańskich sprzedanych jako niewolnicy wywołało w zeszłym roku międzynarodowe oburzenie.

Czarna lista obejmuje dwóch obywateli Erytrei i czterech Libijczyków:

– Ermias Ghermay z Erytrei: Ghermay jest uważany za kierującego siecią odpowiedzialną za „handel i przemyt dziesiątków tysięcy migrantów” z Rogu Afryki  na wybrzeże Libii.

– Fitiwi Abdelrazek z Erytrei

– przywódca milicji libijskiej w Sabracie, Ahmad Oumar al-Dabbashi

– Musab Abu-Qarin, który jest uważany za „głównego operatora przemytu ludzi w mieście Sabrata”

– Mohammed Kachlaf, szef brygady Shuhada al Nasr w Zawiya

– Abd al Rahman al-Milad, który był szefem libijskiej straży przybrzeżnej w Zawiya. Jest oskarżany o przeprowadzenie operacji, w której on i inni członkowie straży przybrzeżnej umyślnie zatapiali łodzie migrantów i zabierali następnie rozbitków do aresztu w Libii.

Abd al Rahman al-Milad

Abd al Rahman al-Milad

Jeśli RB zgodzi się na czarną listę, ludzie ci dostaną globalny zakaz podróżowania, a ich aktywa zostaną zamrożone. W 2011 r. wprowadzono reżim sankcji, który zezwala Radzie Bezpieczeństwa na nałożenie zakazu podróżowania i zamrożenia aktywów na „osoby i podmioty zaangażowane lub współdziałające przy zarządzaniu, kontrolowaniu lub kierowaniu w inny sposób popełnianiem poważnych naruszeń praw człowieka osób przebywających na terenie Libii.

Amerykańska ambasador przy ONZ Nikki Haley powiedziała w poniedziałek, że „Nie podjęcie dalszych działań byłoby kpiną w obliczu tak wielkiego światowego oburzenia tymi nadużyciami”.

Czarna lista została przedstawiona 1 maja, ale Rosja wstrzymała postępowanie tydzień później, żądając więcej informacji na temat przemytników i zakresu proponowanych sankcji. „Mamy nadzieję, że członkowie komisji [zgłaszający projekt] podzielą się z innymi przynajmniej „poważnymi dowodami” z  ” wiarygodnych źródeł”, potwierdzających zaangażowanie tych sześciu osób w nielegalne działania, o które są oskarżane” – napisano w liście rosyjskiej misji przy ONZ.  W liście zapytano także: „Jak rozwiązać problem bez zajmowania się przestępcami z krajów pochodzenia [migrantów] i krajów przeznaczenia”, dodając, że „sieci [przemytnicze] rozciągają się na wiele krajów Europy i Stanów Zjednoczonych”.

Libia jest od dawna głównym krajem przerzutowym dla migrantów próbujących dostać się do Europy. Miasto Sabrata jest jednym z głównych ośrodków przemytniczych. Dochodzi tam często do starć zbrojnych pomiędzy różnymi grupami starającymi się kontrolować przemyt ludzi, a także handel „niewolnikami”.

Sytuacja zaostrzyła się po obaleniu w 2011 r. przywódcy kraju Muammara Kaddafiego, a także w związku z trwającym kryzysem migracyjnym. Kraj popadł w chaos i powstały dwa konkurujące rządy, próbujące przejąć kontrolę nad całą Libią. Państwo Islamskie również próbuje zdobyć wpływy w tym kraju. Od 2014 roku przemytnicy wysłali setki tysięcy migrantów z Libii do Europy, głównie do Włoch. Trasa śródziemnomorska jest niebezpieczna i od początku kryzysu migracyjnego pochłonęła dziesiątki tysięcy istnień ludzkich.

Natalia Osten-Sacken, na podst. http://www.infomigrants.net/en/post/9388/un-considers-sanctions-on-libya-over-migrant-smuggling

———————–

Portal http://www.infomigrants.net jest współtworzony m.in. przez France Médias Monde (France 24, Radio France International, Monte Carlo Doualiya), niemieckiego nadawcę publicznego Deutsche Welle oraz włoską agencję prasową ANSA i współfinansowany przez Unię Europejską.

————————

Od redaktora:

Jest takie powiedzenie z czasów komuny (cytat z pamięci): „Socjalizm jest to ustrój, w którym bohatersko pokonuje się trudności stworzone przez ten ustrój, a nieznane w żadnym innym”. Przychodzi na myśl po lekturze powyższej informacji. Liberalna Europa oznajmiła w 2015 „refugees welcome”, w ogóle nie sprawdzając, kto jest uchodźcą, a kto nie – a teraz wraz z równie nieudolnym ONZ wylewa krokodyle łzy nad losem Afrykanów, padających ofiarą przemytników ludzi. Okazało się, na przykład, że Włochy mogą przeciąć konszachty różnych NGO i ich statków „niosących pomoc” z przemytnikami – tylko potrzeba było na to dwóch lat. Dlaczego? Czy ktoś po stronie włoskiej na tym po prostu zarabiał? Skoro włoska mafia kontroluje wywóz śmieci czy budownictwo socjalne, to nie sposób nie zastanowić się, ile rządowych pieniędzy można zarobić np. na dostawach łóżek polowych czy cateringu do obozów dla imigrantów. Takich pytań jest mnóstwo i nie jest pewne, czy kiedykolwiek poznamy na nie odpowiedzi.(pj)

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign