Ocena historii wyprowadziła Turków na ulice Paryża

Ok. 15 tys. osób pochodzenia tureckiego, głównie z Francji, manifestowało w sobotę w Paryżu przeciwko ustawie o karaniu osób negujących ludobójstwo Ormian w imperium osmańskim w latach 1915-1917.W poniedziałek decyzję w sprawie ustawy podejmie Senat Francji.

Armenia i Turcja spierają się, czy masakry Ormian dokonane w czasie I wojny światowej w ówczesnym imperium osmańskim są ludobójstwem, jak uważa Erywań. Według strony armeńskiej, w wyniku zaplanowanej akcji zginęło wówczas 1,5 miliona ludzi. Turcja szacuje, że śmierć poniosło 300-500 tysięcy Ormian i utrzymuje, że nie byli oni ofiarami eksterminacji, lecz chaosu, w którym pogrążyło się imperium w ostatnich latach swego istnienia.

Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu, przyjęło ustawę o penalizacji za negowanie ludobójstwa Ormian pod koniec grudnia ubiegłego roku. Ustawa w obecnej wersji zakłada rok więzienia i 45 tys. euro grzywny za każde publiczne negowanie ludobójstwa Ormian. Jak wynika z układu sił we francuskiej izbie wyższej, jest prawdopodobne, że Senat przyjmie tekst wspierany przez centroprawicowy rząd i dużą część opozycyjnej Partii Socjalistycznej. Według komentatorów, wielu senatorów przeciwnych projektowi ustawy może nie wziąć udziału w decydującym głosowaniu lub wstrzymać się od głosu, co umożliwi przyjęcie tekstu.

Turcja grozi sankcjami

Manifestanci z tureckimi flagami przeszli w sobotę pod Senat. Nieśli transparenty z napisami: „Nie dla haniebnej ustawy (prezydenta Nicolasa) Sarkozy’ego” i „Historia dla historyków”.

Więcej na: tvn24.pl

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign