OBWE: Turcja blokuje austriacką kandydaturę

ursula_plassnik
| 14 komentarzy|
image_pdfimage_print

Ankara nie zgadza się na wybór byłej austriackiej minister spraw zagranicznych na stanowisko sekretarza generalnego OBWE.

Napięcie na linii Turcja – Austria utrzymuje się. Po awanturze o wypowiedzi tureckiego ambasadora w Wiedniu, Ankara już po raz drugi blokuje wybór Austriaka na kierownicze stanowisko w prestiżowych organizacjach międzynarodowych. Obecnie Turcja nie zgadza się na nominację Ursuli Plassnik na nowego sekretarza generalnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.  Zarzuty pod adresem byłej minister spraw zagranicznych zostały listownie przesłane do Litwinów, którzy obecnie przewodniczą OBWE.

Minister spraw zagranicznych Austrii Michael Spindelegger zareagował na tę wiadomość z oburzeniem. Podkreślił, że w czasie wizyty tureckiego prezydenta Abdullaha Güla w Wiedniu zostało uzgodnione, że obydwie strony nie będą się wzajemnie blokować w sprawie tego wyboru. „To wyraźne pogorszenie w stosunkach austriacko-tureckich”, powiedział gazecie Kleine Zeitung.

Jak potwierdzają dyplomaci w Wilnie, powodem niezgody na kandydaturę Plassnik ma być jej sceptyczne podejście do członkostwa Turcjii w UE w czasie sprawowania urzędu ministra spraw zagranicznych w latach 2004-2008. Zgoda na kandydaturę Plassnik, za którą opowiada się dwie trzecie członków OBWE, nie pasowałaby też do koncepcji tureckiego rządu, który ma własnego kandydata na to stanowisko – tureckiego dyplomatę Ersina Ercina.(p)

Oprac. rol

Na podst.: kleinezeitung.at

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook