Nuklearny cyberterroryzm

Cyberterroryzm nuklearny?
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Terroryści mogą wkrótce użyć Internetu, by sprowokować rozpoczęcie niszczycielskiego ataku terrorystycznego, stwierdzają najnowsze analizy.

Cyberterroryzm nuklearny?Międzynarodowa Komisja ds. Nierozprzestrzeniania i Rozbrojenia Nuklearnego (ICNND) sugeruje, że w odpowiednich warunkach, terroryści mogliby włamać się do systemów komputerowych i przeprowadzić atak na nuklearne państwo – włączając łańcuch katastrofalnych wydarzeń.

Raport komisji podkreśla, że bez odpowiednich zabezpieczeń systemów informatycznych, rządy ponoszą ryzyko przekształcenia dobrze skoordynowanej wojny w sieci w wojnę nuklearną. To może być łatwiejsza alternatywa dla ugrupowań terrorystycznych niż budowanie lub zdobywanie broni nuklearnej czy brudnej bomby na własną rękę -czytamy w raporcie.

I chociaż jak piszą  jego twórcy, media często przesadzają opisują ryzyko cyberterroryzmu, to jest kilka potencjalnych sytuacji, w których hackerzy używając technik wojny informatycznej, mogliby uprawdopodobnić atak nuklearny. Mimo tego, że dostęp do systemów uruchamiania ataku nuklearnego jest niemożliwy, to dostarczenie odpowiednich fałszywych informacji do systemów informacyjnych i rozprzestrzenianie fałszywych informacji wśród decydentów, mogłoby doprowadzić do podjęcia katastrofalnych w skutkach decyzji.

Cyberterroryści mogliby również sprowokować atak nuklearny przez oszukanie systemów wczesnego ostrzegania i identyfikacji lub przez pouszkodzenie sieci komunikacyjnych, mówi autor dokumentu Jason Fritz.

Rządy są coraz bardziej zdeterminowane, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo cybernetyczne, zwłaszcza po wielu incydentach, gdzie hackerzy przypuszczali ataki na systemy rządowe. W Wielkiej Brytanii Gordon Brown ogłosił plany przeprowadzenia operacji w sieci wywiadowczych, w Stanach Zjednoczonych Barack Obama chce powołać specjalne stanowisko ds bezpieczeństwa cybernetycznego kraju.

Przestrzeń cybernetyczna jest rzeczywista i takie też jest ryzyko, jakie z niej pochodzi, powiedział prezydent Obama w maju dodając, że ataki w sieci są  jednym z najpoważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa ekonomicznego i narodowego USA.

AX na podst. The Guardian

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook