Nowa, ważna książka na temat islamu

„Islam. Religia i prawo” Mirosława Sadowskiego to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy interesują się wpływem islamu na Europę oraz naturą prawa muzułmańskiego. Napisana rzetelnie, merytorycznie, bez balastu poprawności politycznej.

Mirosław Sadowski – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadzący Pracownię Badań Praw Orientalnych – wydał właśnie książkę ważną i długo oczekiwaną. „Islam. Religia i prawo” to publikacja przełamująca monopol orientalistów w badaniach nad religią, a zwłaszcza prawem islamu.

Autor z prawniczą precyzją i żelazną logiką wyjaśnia, czym w swojej istocie jest szariat i odpowiada na pytanie, czy prawo muzułmańskie można pogodzić z demokracją i podstawowymi wartościami kultury europejskiej. Opracowanie prof. Sadowskiego zapewne pozwoli lepiej poznać to zagadnienie czytelnikom, którzy interesują się politycznymi konsekwencjami obecności islamu na Starym Kontynencie, zwłaszcza, że książka obok niewątpliwych walorów poznawczych napisana jest żywym i przystępnym językiem. Słowem – łączy w sobie wysoki poziom merytoryczny i troskę o możliwie najlepszą komunikację z odbiorcą.

„Islam. Religia i prawo” z powodzeniem może się znaleźć nie tylko w bibliotece naukowców, ale także nauczycieli, studentów, praktyków prawa, polityków, dziennikarzy czy w końcu wszystkich świadomych obywateli.

Książka składa się z dwóch części. Trzy pierwsze rozdziały mówią o powstaniu i rozwoju islamu, prezentują postać Mahometa, a także omawiają najważniejsze nurty w islamie. W drugiej części znajdziemy odpowiedzi na następujące pytania:
1) Jakie obowiązki na wiernego muzułmanina nakłada prawo religijne?
2) Czym dla muzułmanów jest dżihad?
3) Jaki jest charakter prawa islamskiego?
4) Jakie są jego źródła?
5) Czym jest i jak działa zasada usuwania sprzeczności w islamie?
6) Dlaczego prawo szariatu zgodnie z klasyczną koncepcją bid’a opiera się wszelkim istotnym zmianom?

Autor opracował również słownik ważniejszych terminów, ułatwiający zrozumienie wykładu.

Jeśli ktoś chciałby zajrzeć do fragmentu książki, może kliknąć tutaj.
Dla naszych Czytelników mamy dobrą wiadomość, publikację tę można nabyć
w przedsprzedaży bezpośrednio z wydawnictwa Wolters Kluwer.

Wkrótce na naszej stronie ukaże się wywiad z Autorem.

Redakcja Euroislam.pl

978-83-8124-006-2_

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign