Nowa fatwa: można używać papieru toaletowego

| 11 komentarzy|
image_pdfimage_print

Turecki Dyrektoriat Spraw Religijnych, Diyanet, dopuszcza korzystanie z papieru toaletowego, ale rekomenduje wodę. Dotychczas islamskie przepisy uznawały jedynie używanie wody i lewej ręki.

Zestaw zasad określających jak muzułmanie powinni zachować się w toalecie, znany jako Qadaa al-Haajah, został ustanowiony zanim wynaleziono papier toaletowy i deski klozetowe. Zezwalał on na używanie lewej ręki lub trzech kamieni do podcierania oraz orzekał, że wyznawcy nie mogą ani mówić ani czytać siedząc na klozecie, a do ubikacji wchodzić powinni lewą stopą i wychodzić prawą, odmawiając w tym czasie modlitwę. Mężczyznom oraz kobietom polecono, żeby załatwiali potrzeby fizjologiczne kucając lub siedząc, a nie na stojąco.

Jak donosi „Hurriyet Daily News”, nowe zalecenie dla muzułmanów, czyli fatwa, brzmi następująco: “Jeśli nie można znaleźć wody do podmycia się, zezwala się na użycie innych materiałów higienicznych”. Niektóre źródła uznają papier za nienadający się do celów higienicznych, z racji tego, że jest to materiał piśmienniczy, nie stanowi to jednak przeszkody w używaniu papieru toaletowego.

W zeszłym miesiącu Dyrektoriat złagodził również zasady dotyczące używania produktów zawierających alkohol, zabrania jedynie ich konsumpcji. Produkty służące do dezynfekcji rąk oraz inne podobne uznano za halal, czyli dozwolone. „Nadal zabrania się picia substancji o przeznaczeniu higienicznym zawierających alkohol, można je już jednak stosować do mycia”, donosi gazeta.

Typowa turecka toaleta w jednym z hosteli w Stambule
Typowa turecka toaleta w jednym z hosteli w Stambule

Fatwa głosi, że miejsca uprzednio wyczyszczone przy użyciu produktów zawierających alkohol nie muszą być już spłukiwane wodą przed nadejściem czasu modlitwy. Nowe rozporządzenie dotyczące żebrania stwierdza z kolei, że ten, kto żebrze i zarabia w ten sposób więcej niż potrzebuje na zaspokojenie podstawowych potrzeb „domaga się ognia piekielnego”.

Kodeks znany jako Qadaa al-Haajah stanowi część wytycznych spisanych na podstawie nauk Mahometa. Pomimo iż nie są one obowiązkowe, wielu pobożnych muzułmanów ich przestrzega.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Inne zasady związane z wydalaniem mówią, że wyznawcy nie mogą korzystać z toalety, jeśli zwróceni są twarzą w stronę Mekki, ani mieć przy sobie czegokolwiek z imieniem Allaha lub wersetami z Koranu; powinni też załatwiać potrzeby fizjologiczne na uboczu i nie powinni patrzeć na swoje genitalia, lub genitalia innych.

aQ na podst. http://www.dailymail.co.uk/news/article-3030041/Islamic-fatwa-decrees-toilet-paper-halal-Directorate-Religious-Affairs-says-wiping-acceptable.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook