Norweski mułła publicznie wspiera dżihad

Najmuddin Faraj Ahmad
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Mułła Krekar, właściwie Najmuddin Faraj Ahmad, kurdyjski lider sunnickich islamistów, przyjechał do Norwegii w 1991 roku jako uchodźca z północnego Iraku.

Najmuddin Faraj Ahmad

Żona mułły i ich czworo dzieci mają obywatelstwo norweskie, ale sam Krekar go nie posiada. Był liderem zbrojnego ugrupowania islamskiego Ansar al-Islam. Zostało ono utworzone w Kurdystanie i rozpoczęło działalność już kiedy Krekarowi przyznano status uchodźcy w Norwegii. Krekar twierdzi, że nic nie wie na temat ataków terrorystycznych przeprowadzonych przez to ugrupowanie, chociaż jest jego liderem. W lutym 2003 roku władze norweskie wydały nakaz opuszczenia kraju przez mułłę. Nie można go jednak wyegzekwować, dopóki rząd iracki nie zagwarantuje, że Krekar nie zostanie poddany torturom ani egzekucji po powrocie do kraju. Władze okręgowego rządu Kurdystanu wielokrotnie prosiły Norwegię o przekazanie Krekara w ich ręce.

W wywiadzie dla kanału propagandowego irackiej Al-Kaidy, Krekar opowiadał o życiu i działalności w Norwegii. Opublikowany 10 czerwca wywiad pojawił się później na wielu stronach internetowych związanych z dżihadem. Krekar wyjaśnił, że uczestniczy w walce z Zachodem ze swego mieszkania w Oslo. Skorzystał również z okazji, by poskarżyć się na swe życie w Norwegii: „Przez dziewięć lat byłem zakładnikiem we własnym domu, bez podstawowych praw należnych każdej istocie. Bez pozwolenia na pracę i pobyt, bez prawa posiadania czegokolwiek, bez paszportu, bez możliwości zrzeszania się.”

Mułła pracował wcześniej jako imam w meczecie w Oslo, a w ciągu ostatnich dziewięciu lat przeniósł swoją działalność do Internetu. „Otworzyłem wirtualną uczelnię, sto pięćdziesiąt osób właśnie przystępuje do egzaminu końcowego”, mówi. Krekar zyskał sobie miano autorytetu religijnego wśród swych zwolenników, udziela odpowiedzi na pytania dotyczące islamskiego prawa. „Wygłosiłem 10 000 kazań i udzieliłem 70 000 odpowiedzi na pytania z zakresu prawa islamskiego”. Wychodzi więc na to, że ogłasza około 200 fatw dziennie.

Krekar mówi, że nie zamierza rezygnować. „Napisałem 20 książek, w tym encyklopedie i traktaty dotyczące prawa islamskiego. Nie poszedłem na emeryturę. Kto powiedział, że jestem na emeryturze? Gdyby tak było, czy niewierni kontynuowaliby swe wrogie działania przeciwko mnie?”

Wywiad zaczyna się od islamskiego wezwania do modlitwy oraz odgłosów karabinów maszynowych. Krekar ślubuje nigdy nie zrezygnować z walki o islamską dominację nad światem. „Nadal będę publicznie wspierać dżihad i mudżahedinów, aż do momentu, kiedy nasz kalifat powróci i zajmie przynależne mu miejsce w społeczności światowej”.

Większa część wywiadu z Krekarem dotyczy jego osoby oraz oporu przeciwko, jak to mułła ujmuje, okupacji Iraku przez USA. Wzywa do zjednoczenia się ugrupowań walczących z rządem irackim i zachodnimi wojskami stacjonującymi w tym kraju. Wzywa też do dżihadu w swojej ojczyźnie, Kurdystanie. „Kurdystan to nadal żyzna gleba dla walki i dżihadu”, mówi.

Ponadto Krekar wychwala Bin Ladena i nazywa go „męczennikiem” za sprawę wszystkich muzułmanów. „Sam fakt, że żyje, jego zdjęcie czy dźwięk jego głosu, były jak wojna psychologiczna przeciwko wrogom naszego narodu islamskiego”. Mułła porównał bin Ladena do słynnych islamskich wojowników. „Niewątpliwie zajmuje miejsce równe Saladynowi, Tariqowi ibn Ziyadowi i Mohammedowi Fatehowi, dzięki którym Zachód pochylił głowę przed islamskim narodem”.

Cała trójka wymienionych walczyła z chrześcijanami. Saladyn walczył z krzyżowcami na Bliskim Wschodzie i założył dynastię Ajjubidów. Fateh podbił Konstantynopol w 1453, a Ibn Ziyad w 711 roku zdobył większy obszar dzisiejszej Hiszpanii.

Prawnik mułły Brynjar Meling twierdzi, że poinformował on władze norweskie o swej działalności edukacyjnej w sierpniu zeszłego roku. Nie potrafił jednak odpowiedzieć, czy Krekar pobiera pieniądze za prowadzenie szkoły, kto tam studiuje i jakie są kryteria naboru studentów. Szkoła prowadzona jest w trybie czatu, program obejmuje zarówno wykłady, jak i dyskusje.(rol)

Tłumaczenie: KM
Źródło: http://islamineurope.blogspot.com/2011/06/mullah-krekar-i-fight-west-from-my.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook