Norwegia wycofuje ustawę zakazującą bluźnierstwa

Grafika: http://www.barenakedislam.com/
| 6 komentarzy|
image_pdfimage_print

Rezygnacja z istniejącego od dawna prawa oznacza, że w Norwegii od dziś będzie można legalnie szydzić z religii innych osób. Decyzja ta jest odpowiedzią na styczniowy zamach islamistów na redakcję „Charlie Hebdo”.

Grafika: http://www.barenakedislam.com/
Grafika: http://www.barenakedislam.com/

Propozycję zmiany już w lutym wysunęli konserwatywny poseł Anders B. Wharp oraz reprezentujący Partię Postępu Jan Arild Ellingsen, argumentując, że prawo to „podtrzymuje przekonanie, że religijna ekspresja i religijne symbole zasługują na specjalną ochronę”. „To bardzo niefortunny sygnał i czas najwyższy, aby społeczeństwo jasno opowiedziało się za wolnością słowa”, napisali obaj posłowie w propozycji ustawy.

Norweski parlament po raz pierwszy zagłosował za anulowaniem ustawy zakazującej bluźnierstwa już w 2009 r., pomimo silnego sprzeciwu Chrześcijańskich Demokratów. Zmiana nie mogła się uprawomocnić, ponieważ ze względu na problemy z aktualizacją systemów komputerowych wykorzystywanych przez policję i prokuraturę wciąż opóźniało się wprowadzenie w kraju nowego kodeksu karnego.

Finn Jarle Sæle, redaktor norweskiego tygodnika chrześcijańskiego „Norge IDAG”, określił decyzję mianem „kulturowego samobójstwa”. Zmiana ta jednak będzie w znacznym stopniu symboliczna. Ostatni proces związany z bluźnierstwem w Norwegii miał miejsce w 1933 r., kiedy to na ławie oskarżonych zasiadł pisarz Arnulf Øverland, sądzony za wygłoszenie w Norweskim Stowarzyszeniu Studentów wykładu pt. „Chrześcijaństwo, dziesiąta plaga”. Autor został uniewinniony.

Według badań International Press Institute w czternastu krajach europejskich istnieją ustawy przewidujące kary za obrazę religii lub uczuć religijnych ich wyznawców. Na liście znajdziemy m.in. Austrię, Irlandię, Hiszpanię, Niemcy, Portugalię oraz Polskę. W każdym z tych państw, poza Irlandią i Włochami, za obrazę uczuć religijnych trafić można do więzienia. W Danii, gdzie dziennik „Jyllands Posten” jako pierwszy w 2005 r. opublikował karykatury Mahometa, za wyszydzanie religijnej doktryny grozi nawet do czterech miesięcy pozbawienia wolności.

Bohun, na podst. www.thelocal.no oraz  www.freemedia.at

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook