Noam Chomsky: Arabia Saudyjska „centrum radykalnego islamskiego ekstremizmu”

Arabia Saudyjska, bliski sojusznik USA na Bliskim Wschodzie jest odpowiedzialna za „wahhabizację sunnickiego islamu” uważa lingwista, filozof i lewicowy działacz polityczny Noam Chomsky.

Chomsky w wywiadzie dla „Democracy Now”, że Arabia „jest źródłem nie tylko finansowania ekstremistycznego radykalnego islamu i rozwoju dżihadyzmu, ale także doktrynalnie, meczety, klerycy itd. szkoły, znane jako madrasy, gdzie uczy się tylko Koranu, rozprzestrzeniają się na ogromnych sunnickich obszarach za saudyjskim wpływem”.

Królestwo Saudów można przyrównać, zdaniem lewicowego filozofa, do działań Państwa Islamskiego, tylko że w Arabii Saudyjskiej łamanie praw człowieka, ma charakter regularny i trwający od długiego czasu.

Chomsky, krytykuje także Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Francję za wspieranie Arabii Saudyjskiej, której „gospodarka opiera się na traceniu zasobów” tj. ropy naftowej, która jest przyczyną milczenia zachodnich państw wobec działań królestwa. (j)

źródło: Democracy Now

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Nad Bosforem bez zmian

Krytyczni badacze migracji są zastraszani

Erdoğan nieusuwalny?