Nieudana demonstracja ekstremistów w Oslo

Tylko garstka protestujących zjawiła się 20 stycznia przed norweskim parlamentem, żeby wyrazić swój sprzeciw wobec obecności Norwegii w Afganistanie.

Organizatorzy ogłosili, że spodziewają się od pięciuset do siedmiuset uczestników, ale wielu członków społeczności muzułmańskiej nawoływało do bojkotu tej demonstracji. W rezultacie przed parlamentem zjawiło się tylko trzydzieści sześć osób. Usłyszały jak jeden z dwóch mówców, Arfan Bhatti, powiedział: „Bezpieczeństwo narodu norweskiego będzie zagrożone tak długo, jak długo będziecie w Afganistanie. To nie pogróżka, tylko ostrzeżenie.” Bhatti groził tym, którzy pozostali w domach: „Odpowiecie za to w Dniu Sądu”, wyraził też swoje głębokie przekonanie o nieuniknionej porażce Norwegii w Afganistanie, gdyż „ w rzeczywistości jest to wojna z Islamem i muzułmanami.”

Demonstracja rozpoczęła się pół godziny później niż zaplanowano, otworzył ją śpiewający modlitwy chłopiec. Protestujący rozłożyli czarne plastikowe worki i zaczęli się modlić.  Według stacji NRK większość rozeszła się dziesięć minut później i na placu zostało więcej dziennikarzy niż uczestników.

Demonstracja ekstremistów w Norwegii

Trzydziestoczteroletni Bhatti zachęcał zebranych, do poparcia skazanego „brata”, uwięzionego za niedawne nagranie nawołujące do nienawiści, w którym groził następcy tronu Haakonowi i członkom rządu. Powiedział też „Rząd zakneblował mu usta, a Policyjna Służba Bezpieczeństwa (PST) ukarała za to, że był muzułmaninem. Prosimy Allaha, by zajął się jego uwolnieniem i by pokarał PST.” Arfan Bhatti był skazany za udział w zniszczeniu synagogi w Oslo w 2008 roku. Oskarżono go również o planowanie ataków terrorystycznych na Stany Zjednoczone i Izrael – z tego zarzutu został uniewinniony.(p)

Tłum. Z.Myszkowski

http://theforeigner.no/pages/news/muslim-demonstration-a-white-elephant/

* * *

Nienawiść i dystans

Przed demonstracją, która odbyła się w Oslo 20 stycznia wielu muzułmanów otrzymywało ziejące  nienawiścią komentarze na jej temat, jednak część muzułmańskiej społeczności nie chciała mieć z tym protestem nic wspólnego.

Sadzi się, że niedawna publikacja na You Tube i Facebook materiałów wideo nawołujących do nienawiści i agresji wobec norweskiego następcy tronu i szefów rządu, miała związek z planowanym na 20 stycznia protestem. Muzułmanie tacy jak  Per Yousef Assidiq, którzy dystansują się wobec ekstremistów, często spotykają się z groźbami za brak poparcia publikowanych online materiałów wzywających do nienawiści. „Zastraszają , prześladują nas i grożą piekłem”, powiedział NRK Per Yousef Assidiq, przekonany o konieczności odrzucania radykalnych poglądów i dystansowania się od muzułmanów, którzy je propagują .

Również dwudziestopięcioletni student Waqas Sarwar nie chce pozwolić, żeby mniejszość zastraszała większoś i zmuszała ją do milczenia. Otwarcie występuje przeciwko grupie „Demonstration: Norwegian troops out of Afganistan” z Facebooka, która nazywa swoich przeciwników „niewiernymi” i wychwala samobójców wysadzających się w powietrze przy amerykańskich żołnierzach.

Sarwar pomagał w organizacji demonstracji przeciwko norweskiej gazecie “Dagbladet” po publikacji kontrowersyjnych rysunków proroka Mahometa. Pomimo tego w czasie samej demonstracji wyraźnie zdystansował się od obecnych tam ekstremistów. Zarówno Sarwar jak i  Yousef Assidiq obawiają się odziaływania niewielkiej grupy radykałów. „Muzułmanie nie przyjechali do Norwegii wprowadzać szariat i Norwedzy nie są wrogami islamu”, uważa Sarwar.

Assidiq zapowiedział, że nie weźmie udziału w demonstracji organizowanej przez grupę z Facebooka  i ponieważ „grupa ta pochwala zabójstwa i ma negatywny stosunek wobec każdego, kto nie jest muzułmaninem”, nie chce mieć z nimi nic wspólnego. Assidiq nie wie, kto zorganizował tą demonstrację, ponieważ ekstremiści posługują się na portalach społecznościowych fałszywymi nazwiskami.
Sarwar i Assidiq uważają, że większość muzułmanów niechętnie wypowiada się w Internecie przeciwko ekstremistom. ”Wszyscy ,którzy maja bardziej umiarkowane poglądy czują, że ci ludzie są naprawdę przeciwko nam. ‘Kto nie z nami, ten przeciw nam’” – mówi Assidiq.
Amir Iftikhar, badacz z Warreich Policy Institute (WPI) w Islamabadzie uważa ,że media zamiast nadużyciom w Afganistanie, poświęcają tym materiałom wideo zbyt wiele uwagi. „Norweskie media powinny się raczej domagać planów z  dokładnymi terminami wycofania wojsk norweskich z Afganistanu, a nie lekceważy ten istotny temat i koncentrować się na sprawach całkowicie trywialnych, jak ta.”
Pracownicy policji bezpieczeństwa (PTS) donoszą o aresztowaniu dwudziestojednoletniego mężczyzny  w związku z umieszczeniem materiałów wideo w Internecie. Został on oskarżony o podburzanie do terroryzmu i groźby wobec urzędników państwowych. Według agencji prasowej NTB jest on obywatelem norweskim pochodzącym z Ameryki Środkowej. Jego prawnik powiedział stacji NRK, że oskarżony „przyznaje się do zrealizowania materiałów wideo, ale nie wykonał ich z zamiarem gróźb. Według niego było to wystąpienie demokratyczne.”(p)

Tłum. Z. Myszkowski

Źródło: http://theforeigner.no/pages/news/hate-and-distance-pre-oslo-demonstration/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign