Niemieckie wojska opuściły bazę Incirlik w Turcji

Niemieckie wojsko skończyło operację wycofania się z sojuszniczej tureckiej bazy lotniczej w Incirklik, po tym jak Ankara odmówiła niemieckim parlamentarzystom wizyt w bazie. Samoloty Bundeswehry będą stacjonować w Jordanii.

Bezprecedensowa operacja przeniesienia niemieckich samolotów zwiadowczych i cystern do Jordanii z bazy sojuszniczego państwa NATO, to wynik narastających i wielorakich napięć pomiędzy Niemcami a tureckim prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

W reakcji na nieudany pucz przeprowadzony przez zbuntowaną część armii administracja Erdogana aresztowała ponad 50 tysięcy osób, włączając to dziennikarzy i działaczy powiązanych z Niemcami. Także tureccy wojskowi, którzy zaaplikowali o azyl w Niemczech uważani są przez Erdogana za spiskowców.(j)

źródło: Deutsche Welle

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię