Wiadomość

Niemiecki sąd: ISIS to ludobójcy

Jazydki uratowane z niewoli ISIS (zdj.ilustracyjne)

Niemiecki sąd uznał byłego członka Państwa Islamskiego za winnego ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości za zabicie w 2015 r. pięcioletniej dziewczynki, skazując go na dożywocie.

Wyższy Sąd Rejonowy we Frankfurcie uznał 29-letniego Tahę A.J. za winnego ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości, których skutkiem była śmierć dziecka. Skazany zemdlał podczas odczytywania wyroku.

Sprawa we Frankfurcie jest pierwszą na świecie, która rozstrzyga, czy były członek Państwa Islamskiego (ISIS) przyczynił się do ludobójstwa Jazydów. Bojówkarz ISIS pod koniec 2015 roku przykuł pięciolatkę do krat okna na otwartym słońcu w dniu, w którym temperatura osiągnęła 50 stopni Celsjusza. Miała być to kara za to, że dziewczynka zmoczyła łóżko.

Jazydka Nora T. i jej pięcioletnia córka Reda zostały wzięte do niewoli w północnym Iraku w sierpniu 2014 roku. Następnie trafiły do bazy ISIS w Syrii, stamtąd kupił je jako niewolnice Taha A.J. Wcześniej były już „kilkakrotnie sprzedawane i odsprzedawane jako niewolnice” przez islamistów.

Oskarżony zabrał kobietę i jej córkę do swojego domu w irackim mieście Faludża. Tam wraz z żoną zmusił je do „prowadzenia domu i życia według surowych islamskich zasad”. Według aktu oskarżenia małżeństwo głodziło je i regularnie bilo. Żona Tahy, Jennifer W, jest obywatelką niemiecką i w październiku 2021 roku została skazana w odrębnym procesie na dziesięć lat więzienia za udział w zbrodniach.

Matka zamordowanej dziewczynki przeżyła niewolę i zeznawała na procesie we Frankfurcie. Kobieta została objęta programem ochrony świadków. Mieszka obecnie w tajnym miejscu w Niemczech. Norze T. z całej rodziny pozostał tylko jeden syn.

Taha A.-J., który dołączył do grupy terrorystycznej na początku 2013 roku, został zatrzymany w Grecji w maju 2019 roku na podstawie niemieckiego nakazu aresztowania, a w październiku został przekazany do Niemiec. Jego trwający proces przyciągnął uwagę międzynarodowej opinii publicznej, ponieważ pierwszy raz przeciwko byłemu bojówkarzowi ISIS postawiono zarzut ludobójstwa na jazydach.

Aktywistka Natia Navrouzov, która pracuje jako dyrektor ds. prawnych w międzynarodowej organizacji pozarządowej zajmującej się pomocą ofiar prześladowania Jazydów, powiedziała Deutsche Welle, że orzeczenie jest ma wymiar „historyczny”. „Mamy nadzieję, że ta sprawa wywoła efekt domina i inne kraje pójdą za przykładem Niemiec” – dodała. Organizacja ta pomaga śledczym zbierać dowody zbrodni, identyfikując ofiary ISIS i weryfikując ich zeznania.

Decyzję sądu skomentowała jazydka ocalała z prześladowań, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Nadia Murad, nazywając ją „historyczną” i dodając, że tropem wytyczonym przez Niemcy podążą inne kraje.

〉 Nadia Murad ofiarą skrajnej politycznej poprawności: Jazydka, ofiara dżihadystów podżega do islamofobii?

Wyrok wydany we Frankfurcie może mieć znaczący wpływ na inne sprawy, które są w toku. Zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwu może ścigać i sądzić niezawisły wymiar sprawiedliwości we wszystkich krajach; może to też robić Międzynarodowy Trybunał Karny. Zbrodnie przeciwko ludzkości się nie przedawniają.

Kwalifikacja działań ISIS jako ludobójstwa ma daleko idące skutki. W tym przypadku karany jest nie tylko sam czyn zbrodniczy, ale także współuczestnictwo, za które można uznać np. finasowanie organizacji czy wspieranie jej logistycznie.

Powody do obaw ma chociażby francuska firma budowlana LaFarge. Firma ta płaciła ISIS za utrzymanie jednej ze swoich fabryk w Syrii i może mieć postawione zarzuty współudziału w zbrodniach przeciwko ludzkości.

Kwalifikacja czynu jako ludobójstwa pozwoliła niemieckiej prokuraturze i niemieckiemu sądowi rozpatrzeć sprawę pomimo tego, że zbrodnia nie została popełniona w Niemczech, a ani sprawca, ani ofiara nie byli niemieckimi obywatelami. Mało tego, Irakijczyk w chwili zatrzymania nie przebywał na terenie Niemiec. Prokurator federalny aresztował go w Grecji, a następnie poddał ekstradycji do Niemiec.

Proces ten ma szczególne znaczenie dla diaspory jazydów (ich największe skupisko w Europe jest w Niemczech). Terrorystyczna milicja z ISIS okrzyknęła jazydów „niewiernymi” i „czcicielami diabła”. Od 2014 roku systematycznie na nich polowała. Według szacunków ONZ, 7000 kobiet i dzieci jazydzkich zostało zniewolonych i sprzedanych przez ISIS, a wiele z nich do dziś pozostaje zaginionych. Niewolnictwo kobiet miało charakter seksualny.

Aby zbrodnię uznać za ludobójstwo należy udowodnić, że oskarżony dokonał zbrodni w związku z planowym wymordowaniem członków danej społeczności, w tym przypadku społeczności religijnej. Podobne sprawy przeciwko ISIS prowadzi się bardzo trudno, ponieważ zebranie twardych dowodów pozostaje sporym wyzwaniem.

Sprawiedliwość została oddana jazydom dzięki wysiłkom adwokat Amal Clooney (prywatnie żony George’a Clooneya).

〉 Pisaliśmy też o innych nierozliczonych zbrodniach ISIS popełnionych na Jazydach.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Austria: promocja salafizmu na wiedeńskiej uczelni

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje