Niemcy już nie tacy hojni dla imigrantów

Niemiecka Rada Donatorów (Deutsche Spendenrat), skupiająca blisko 70 organizacji pomocowych, informuje, że Niemcy już nie tak chętnie przeznaczają własne pieniądze na pomoc dla azylantów i imigrantów.

Wpłacających na cele charytatywne jest zdecydowanie mniej. Między styczniem a wrześniem pomocy finansowej udzielało blisko 16 milionów mieszkańców Niemiec i w porównaniu z takim samym okresem w 2018 roku jest to osiemset tysięcy osób mniej. Tak źle nie było od 2005 roku. Spadek ten jednak w minimalnym stopniu przekłada się na zmniejszenie ogólnych wpływów finansowych i wynosi około ich 1,3 procenta.

Interesujące wydają się obszary, z których swoje pieniądze wycofują Niemcy. Trzy czwarte darowizn trafia na pomoc humanitarną. Więcej darczyńców mają organizacje wspierające kulturę, zabytki oraz sport.  Trzy procent mniej dostają organizacje ekologiczne. Natomiast największy spadek donatorów odnotowały organizacje pomagające azylantom. Dochody tych organizacji spadły aż o 33 procent.

Ta zmiana priorytetów po części wynika ze zmiany nastawienia obywateli Niemiec do kwestii imigracji. Pod koniec 2015 roku (apogeum kryzysu migracyjnego) przez media i instytucje publiczne przetoczyła się kampania na rzecz wspierania imigrantów. Pamiętamy tłumy na dworcach z transparentami „Refugees Welcome”. Dziś ten entuzjazm wygasa. Proces ten ma swoje źródła w tym, że wbrew zapewnieniom polityków imigranci ani nie uratowali niemieckiej gospodarki, ani nie przyjechali nad Ren po to, by znaleźć chwilowe schronienie. Deportowani wracają bowiem do Niemiec, a państwo po prostu nie radzi sobie z odsyłaniem nielegalnych imigrantów.

Polskie Radio za „Die Welt” informuje, że „na dzień 30 października 2019 roku przebywało w Niemczech ponad 28 tys. osób, które ponownie przyjechały do kraju i starają się po raz kolejny o azyl”. Niektórzy składają wniosek już trzeci raz. Część z tych ludzi skorzystała z programów motywujących do dobrowolnych wyjazdów, po czym wróciła do Niemiec, by złożyć prośbę o ochronę międzynarodową raz jeszcze.

PŚ, na podst. (https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2414092,Byli-deportowani-znow-wracaja-do-Niemiec-Teraz-ma-im-grozic-pobyt-w-areszcie).

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign