Niekompetentna kampania antyislamistyczna Sisiego

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Daniel Pipes

Egipski sąd w krótkim czasie skazał 529 ludzi na śmierć za zabicie jednego oficera policji. Na wieść o takich doniesieniach trzeba poważnie się zastanowić.

Twarde traktowanie islamistów jest konieczne, aby ograniczyć ich totalitarny ruch, powstrzymać ich przed wprowadzeniem prawa islamskiego, trzymać ich z dala od poważnych instytucji a nawet wykluczać ich partie z procesu demokratycznego. Jednak pozaprawne działania marszałka Abdela Fattaha el-Sisiego tylko pomogą sprawie islamistów, zdobywając dla nich sympatię. Nawet jeśli ten absurdalny wyrok zostanie odwołany w sądzie apelacyjnym, to ten i inne wyroki tego typu czynią poważne szkody.

Sisi jest teraz na szczycie, z ogromnym poparciem, jednak wydaje się, że jest nieprzygotowany do rządów w Egipcie, podobnie jak i inny wojskowy 60 lat temu, Gamal Abdel Nasser. Dwa czynniki przysłużą się ponad wszystko do upadku Sisiego: tragiczny stan gospodarki i wrogość między pro- i antyislamistami.

Kiedy to się stanie, islamiści skorzystają na jego niekompetencji, podobnie jak i on skorzystał na porażkach Mohameda Morsiego. Cykl trwa, kraj popada w ruinę i stoi nad przepaścią.

W szerszym kontekście, ponieważ spodziewana porażka Egiptu w zdławieniu islamizmu będzie miała globalne konsekwencje, błędy Sisiego zaszkodzą sprawie antyislamistycznej nie tylko w jego własnym kraju, lecz także zagranicą. Stawka w Egipcie jest teraz bardzo wysoka.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Źródło: http://pl.danielpipes.org/blog/2014/03/kampania-antyislamistyczna-sisiego

Tłumaczył: Mateusz J. Fafiński

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook