Niedzielne nabożeństwa z niewielkim udziałem muzułmanów

image001
Muzułmanie podczas mszy w Mediolanie
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Wezwanie organizacji muzułmańskich we Francji i Włoszech, żeby w hołdzie dla zabitego przez dżihadystów księdza muzułmanie wzięli udział w niedzielnych mszach, spotkało się z umarkowanym poparciem, ale w kilkunastu miejscach zostało wysłuchane.

We Francji muzułmanie uczestniczyli w mszach m.in w Rouen, w Paryżu, w Nicei i w Bordeau, w bazylice Saint-Denis, w Lile, Calais i Bordeaux. Telewizja francuska transmitowała sceny, w których Żydzi w kipach i muzułmańskie kobiety w chustach siedzieli w pierwszych rzędach przed ołtarzami.

W Rouen, niedaleko miasteczka, gdzie został zamordowany ksiądz, do dwóch tysięcy wiernych dołączyło od 100 do 200 muzułmanów. Znaczną część z nich stanowili wyznawcy sekty Ahmadija, uważanej przez większość muzułmanów za heretycką. W czasie przekazywania sobie znaku pokoju katolicy i muzułmanie obejmowali się i całowali. Celebrujący mszę arcybiskup Dominique Lebrun powiedział: “Dziś rano specjalne pozdrowienia przeznaczamy dla naszych muzułmańskich przyjaciół. Dziękuję Wam w imieniu wszystkich chrześcijan.Swoją obecnością zaświadczacie, że odrzucacie śmierć i przemoc zadawane w imię Boga”.

Biorący udział w mszy w Nicei wraz z delegacją muzułmanów główny imam Otaman Aissaoui powiedział: „Jednoczenie się to odpowiedź na horror i barbarzyństwo”. W mszy w Boredaux uczestniczyli muzułmanie z tamtejszym głównym imamem Tareqiem Oubrou. Do katedry Notre Dame w Paryżu przybył imam Wielkiego Meczetu Paryża, Dalil Boubakeur. Boubakeur jest też przewodniczącym Rady Muzułmanów Francuskich, która wezwała do uczestniczenia w niedzielnych mszach.

W niedzielę odbył się także w Lyonie wspólny marsz katolików i muzułmanów pod hasłami: „To nie jest wojna religijna” i „Jesteśmy braćmi i siostrami”.

Również we Włoszech imamowie uczestniczyli w niedzielnych nabożeństwach w Rzymie, Mediolanie i Brescii. Przewodniczący Związku Gmin Muzułmańskich we Włoszech, Izzedin Elzi, wezwał imamów, żeby „wykorzystali ten moment, aby przekształcić historyczną tragedię w chwilę dialogu”.

Chociaż nie było masowego uczestnictwa muzułmanów, to obecność ważnych imamów na niedzielnych nabożeństwach, po raz pierwszy na taką skalę, może być dla społeczności muzułmańskich ważna na przyszłość. (G)

Na podstawie New York Times http://www.nytimes.com/

Reuters http://in.reuters.com/

RFI http://en.rfi.fr/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook