Nie powstanie największy meczet w Wielkiej Brytanii

Projekt giga-meczetu w Newham
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Wieloletnie plany wybudowania w Stratford we wschodnim Londynie największego meczetu w Wielkiej Brytanii, zostały odrzucone.

Projekt giga-meczetu w Newham
Projekt giga-meczetu w Newham

Islamska grupa misyjna Tablighi Jamaat jeszcze w 2002 roku rozpoczęła przygotowywanie planów wybudowania w Newham meczetu mającego pomieścić prawie 10.000 wiernych. Radni Newham w roku 2012 odrzucili wniosek, ale muzułmanie wznowili projekt, który ostatecznie w zeszłym roku stał się przedmiotem publicznego dochodzenia. Niedawno rada Newham odrzuciła jednak ponownie możliwość rozbudowy meczetu.

Odrzucając wniosek, sekretarz gminy Greg Clark wyjaśnił, że potencjalne korzyści z powstania kompleksu „nie są wystarczające, aby przeważyć nad poważnymi zastrzeżeniami”. W szczególności, jak powiedział, powstanie meczetu mogłoby doprowadzić do „utraty możliwości zapewnienia lokali mieszkalnych na tym dużym terenie osobom potrzebującym” i jednocześnie „nie służyłoby wspieraniu założonej przez radę konwergencji”.

Meczet miał składać się z sali modlitewnej dla maksymalnie 7440 mężczyzn i oddzielnego obiektu dla prawie 2000 kobiet. Liderzy społeczności muzułmańskiej uważają, że meczet jest potrzebny, żeby sprostać rosnącej liczbie muzułmańskich wiernych.

Tablighi Jamaat wykorzystuje obecnie część 17-hektarowego terenu w Abbey Mills, który stanowi tymczasowy meczet, mogącypomieścić do 2500 osób.

Rada Newham podała, że spotkała się wcześniej z charytatywnym ramieniem grupy, organizacją Anjuman-e-Islahul-Muslimeen of London i wydała zalecenie, żeby wszystkie przedstawiane wnioski planistyczne zawierały połączenie różnych funkcji i urządzeń komunalnych, które mogłyby także obejmować pomieszczenia religijne. „Organizacja ta zdecydowała się jednak zignorować to porozumienie” – powiedział rzecznik rady – przy składaniu planów meczetu w 2012 roku, a sam wniosek nie spełnia wytycznych dotyczących rozbudowy w ośmiu na dziewięć kryteriów planistycznych,.

Anjuman-e-Islahul-Muslimeen of London ma teraz trzy miesiące, licząc od 29 października, na zamknięcie tymczasowego meczetu i zaprzestanie użytkowania tego miejsca.

BL na podst: http://www.bbc.com/

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze