Nic nie powstrzyma zabójstw „dla honoru”

Można by pomyśleć, że w czasach światowej epidemii COVID-19, pojawi się więcej współczucia dla życia ludzkiego i troski o siebie nawzajem – również w świecie muzułmańskim, szczególnie w miesiącu Ramadan, w którym kładzie się nacisk na życzliwość, współczucie, autorefleksję i miłość.

Jednak czytając o ostatnich zabójstwach dla honoru w Pakistanie i Afganistanie, widać, że niektóre rzeczy nigdy się nie zmienią.

Kiedy w 2013 roku ukazał się obsypany nagrodami dokument Clarion Project, “Honor Diaries”, nastąpił wzrost świadomości i zaszły pewne zmiany na arenie międzynarodowej. Zmiany te są krokiem we właściwym kierunku. W październiku 2016 r. Pakistan uchwalił ustawę, która zlikwidowała lukę prawną pozwalającą zabójcom uniknąć oskarżenia, jeśli zostali „ułaskawieni” przez rodzinę ofiary.

Wcześniej nawet członkowie rodziny, którzy brali udział w morderstwie, mogli wybaczyć sprawcom. Nowe przepisy wprowadzono trzy miesiące po tym, jak Qandeel Baloch, pakistańska gwiazda mediów społecznościowych i feministka, została zabita przez swojego brata za „hańbę rodziny”.

Choć zabójstwa honorowe w Pakistanie są obecnie karane dożywociem, nadal są powszechne w odległych prowincjach. Większość ofiar to kobiety, które, jak się uważa, przyniosły „wstyd” rodzinom.

W Pakistanie dwie kobiety zostały zamordowane po tym, jak w Internecie ukazało się wideo, na którym widać jak całują się z mężczyzną. Kuzynki, w wieku 22 i 24 lat, zostały zastrzelone w odległej wiosce w pakistańskiej prowincji Północnego Waziristanu.

W oświadczeniu Komisja Praw Człowieka Pakistanu (HRCP) podała, że wiele osób, które potępiły te dwa morderstwa w mediach społecznościowych, otrzymało groźby lub było wyśmiewanych. Komisja wezwała władze do „wyjaśnienia wszystkim, że nie będą tolerować poparcia dla tej ohydnej praktyki.” Co przerażające, do dokonania morderstwa przyznali się ojciec jednej z ofiar i brat drugiej. To wyraźnie pokazuje, że koncepcja “honoru” jest ważniejsza dla mężczyzn niż życie kobiet.

W Afganistanie zawsze obawiano się, że talibowie powrócą do swoich nieludzkich praktyk wraz z wycofaniem wojsk amerykańskich. Jednak ostatnie zabójstwo „dla honoru” w Badakhshan nie było nawet związane z talibami. 1 maja 18-letnia Nazela została uduszona kablem elektrycznym, a następnie śmiertelnie raniona nożem przez swojego brata. Podobno uciekła ze swoim chłopakiem, chroniąc się na posterunku policji. Jej brat przyszedł, uwolnił ją, zabrał do domu i zabił. Brat uciekł następnie do regionu, w którym mieszkają bojówkarze islamistyczni. Obecnie chroni się u talibów.

Afgańska Niezależna Komisja Praw Człowieka w raporcie na temat przemocy wobec kobiet w latach 2018/19 alarmuje, że przemoc ta w 2019 roku nasiliła się o około 8,4 procent w stosunku do 2018. Według raportu, podczas gdy rośnie liczba różnych rodzajów przemocy wobec kobiet, „jedną z szokujących form przemocy fizycznej, która prowadzi do zabijania kobiet, są zabójstwa dla honoru”.

Komisja udokumentowała około 238 przypadków zabójstw kobiet w tym okresie [rok 2019], z czego 96 to zabójstwa dla honoru. W 2018 r. było ich około 260.

Do czasu, gdy mężczyźni i kobiety na obszarach wiejskich nie będą edukowani w zakresie szacunku dla życia ludzkiego, a zwłaszcza dla życia kobiet, ten przerażający cykl morderstw związanych z „honorem” nie zniknie.

Niestety, sprawcy nie boją się więzienia ani śmierci, ponieważ zostali poddani praniu mózgu i wierzą, że honor rodziny, plemienia i wioski wyraża się w działaniach i ciałach kobiet, które są traktowane jak ludzie drugiej kategorii, i że zachowanie tak zwanego „honoru rodziny” jest ważniejsze niż życie ludzkie.

Raheel Raza

Autorka jest kanadyjską muzułmanką urodzoną w Pakistanie, przewodniczącą “Muslims Facing Tomorrow”, jedną z założycieli “Muslim Reform Movement” i członkiem zarządu Clarion Project, organizacji edukującej społeczeństwo w sprawie zagrożeń związanych z radykalnym islamem i przedstawiającą poglądy umiarkowanych muzułmanów.

Tłum. GB, na podstawie clarionproject.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign