„Muzyki nie da się pogodzić z wartościami religii”

IRAN-POLITICS/KHAMENEI
Iran's supreme leader Ayatollah Ali Khamenei (L) and President Mahmoud Ahmadinejad (3rd R) pray during Friday prayers in Tehran September 19, 2008. Khamenei told politicians on Friday to stop squabbling that was undermining the government, in a fresh sign of support for President Mahmoud Ahmadinejad and his cabinet before the 2009 election. REUTERS/Raheb Homavandi (IRAN)
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Duchowy przywódca Iranu, Ali Chamenei, oświadczył, że muzyki nie da się pogodzić z wartościami religii islamskiej, na których opiera się Iran. Dlatego nie powinno się ani wykonywać muzyki, ani nauczać gry na instrumentach – podaje portal inopressa.ru, powołując się na publikację brytyjskiego dziennika „The Guardian”.

Chamenei oświadczył, że „promowanie i nauczanie muzyki nie jest zgodne z najwyższymi wartościami świętego ustroju Islamskiej Republiki”. Tym samym odpowiedział 21-letniemu wyznawcy, który planował uczęszczać na lekcje muzyki i chciał wiedzieć, czy sama muzyka jest zgodna islamem.

IRAN-POLITICS/KHAMENEIChamenei odpowiedział, że wprawdzie muzyka jest „halal” (w islamie określenie wszystkiego, co jest dozwolone w świetle szariatu – red.), lecz zaraz potem dodał, że nie da się jej pogodzić z religijnymi wartościami Republiki Islamskiej. Duchowy przywódca Iranu poradził młodzieży nie tracić czasu na muzykę, lecz zająć się nauką i uprawianiem sportu.

To jedna z najbardziej radykalnych wypowiedzi wysoko postawionej osoby w Iranie od czasu rewolucji 1979 roku – komentuje słowa ajatollaha, wypowiedziane na początku tego tygodnia, korespondent brytyjskiego dziennika.

Słowa Chameneiego w Iranie są uznawane za rozporządzenia dla całego kraju, a władze powinny im się podporządkować – ocenia autor publikacji, dodając, że w czasie prezydentury Mahmuda Ahmadineżada ministerstwo kultury zakazało dystrybucji tysięcy płyt z muzyką. Władze rzadko także pozwalają na organizowanie publicznych koncertów, obawiając się, że opozycja wykorzysta je do swoich celów.

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook