Muzułmański burmistrz Londynu oddał cześć ofiarom Holokaustu

image001
Sadiq Khan i Efraim Mirvis
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Sadiq Khan spotkał się z ocalonymi z Holokaustu, naczelnym rabinem Efraimem Mirvisem i ambasadorem Izraela w Wielkiej Brytanii Markiem Regevem na uroczystości w północnym Londynie.

Nowo wybrany burmistrz Londynu i pierwszy muzułmanin rządzący zachodnią stolicą, jako swoje pierwsze oficjalne wystąpienie wybrał udział w obchodzonej co roku przez brytyjskich Żydów uroczystości upamiętniającej miliony ofiar Holokaustu. Oponenci z Partii Konserwatywnej przedstawiali go w kampanii wyborczej jako apologetą islamskiego ekstremizmu i naświetlali przypadki antysemityzmu w szeregach partii Khana.

Tuż przed ceremonią Khan powiedział: „Jestem zaszczycony, że moje pierwsze publiczne obowiązki będą tak wzruszającą okazją do spotkania się i wysłuchania ocalonych Żydów i uchodźców, którzy przeszli niewyobrażalne okropności Holokaustu”.
Uroczystość na stadionie rugby zgromadziła tysiące osób z londyńskiej społeczności żydowskiej, w tym ponad 150 ocalonych z Holokaustu i chór z pięciu żydowskich szkół podstawowych.

Burmistrz napisał później na Twitterze, o wydarzeniu, w którym uczestniczył, że jest „tak ważne, żeby myśleć, pamiętać i edukować o 6 milionów żydowskich ofiar czasu Holokaustu”.

Niektórzy uczestnicy wiecu mówili, że przyszli specjalnie, żeby spotkać się z pierwszym w Londynie muzułmańskim przywódcą politycznym. Wielu uważało się za obrażonych ostatnimi antyizraelskimi komentarzami przypisywanymi innym politykom z Partii Pracy, ale przywitali brawami obecność Khana.

„Niektórzy mówili, że muzułmański burmistrz będzie oznaczać, że my Żydzi będziemy musieli przenieść się do Izraela, ale w ogóle tak nie uważam”, powiedziała 78-letnia Mariam Mendelsohn. „Myślę, że będzie dobry dla wszystkich. On wygląda na bardzo, bardzo miłego człowieka. Ma dobre oczy”.

„Zachowanie pamięci o Holokauście jest ważniejsze niż kiedykolwiek, żeby przypominała nam, do czego najstarsza ludzka nienawiści może doprowadzić”, napisał ambasador Regev na Twitterze w niedzielę. „Izrael jest atakowany tymi samymi obelgami i oszczerstwami, którymi obrzucano Żydów od niepamiętnych czasów. Antysemicka Karta Hamasu brzmi jak Protokoły Mędrców Syjonu, w których oskarża się Żydów o wzniecanie obu wojen światowych”.

Poprzedni burmistrz Londynu z Partii Pracy, Ken Livingstone, został zawieszony w zeszłym miesiącu po tym jak stwierdził, że Adolf Hitler był syjonistą. Wyciekła również masa antysemickich postów napisanych przez członków Partii Pracy. Khan, w przeciwieństwie do tego, wypowiedział się przeciwko antysemityzmowi, potępił uwagi Livingstone’a i powiedział, że zmienił zdanie w sprawie sankcji wobec Izraela, do których nawoływał w 2009 roku.

Khan przedstawia siebie jako umiarkowanego muzułmanina; jest synem urodzonego w Pakistanie kierowcy autobusu. Prowadził intensywną kampanię w społeczności żydowskiej i powiedział, że będzie „muzułmańskim burmistrzem, który będzie bezwzględny wobec ekstremizmu”, krytykował też swoją partię za to, że nie robi wystarczająco dużo w walce z antysemityzmem.

Xsara na podstawie: http://www.timesofisrael.com/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook