„Muzułmańska chusta to coś w rodzaju worków”

Chusta muzułmańska
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Były minister spraw wewnętrznych w rządzie Davida Camerona wzbudził kontrowersje swoimi wypowiedziami w sprawie muzułmańskich okryć głowy. Ken Clarke postuluje wprowadzenie zakazu noszenia chust w sądach podczas składania zeznań.

Minister, który pracował wcześniej jako adwokat, powiedział, że tradycyjne islamskie okrycie głowy dla kobiet jest „najbardziej dziwacznym ubiorem używanym w XXI wieku”. „Sądzę, że potrzebujemy jasnych zasad. Świadek nie powinien składać zeznań z zasłoniętą twarzą” – powiedział w wywiadzie dla radia BBC. „Nie widzę możliwości aby sąd i ława przysięgłych mogli ocenić zeznania składane przez kogoś, kto jest całkowicie zakryty i niewidoczny dla nich. Jest prawie niemożliwe prawidłowe przeprowadzenie procesu, kiedy jedna z osób jest okryta czymś w rodzaju worka”.

We wrześniu rozpoczęła się debata, czy Zjednoczone Królestwo wzorem innych państw europejskich powinno wprowadzić zakaz noszenia okryć głowy w szkołach i miejscach publicznych. Debatę rozpoczął sędzia Peter Murphy stwierdzeniem, że muzułmanki nie mogą składać zeznań na swoich procesach nosząc hidżab lub mając zakrytą twarz. Ponadto brytyjski sędzia wyraził nadzieję, że brytyjski parlament lub sąd wyższej instancji wyda ostateczny werdykt w tej sprawie „raczej wcześniej niż później”.

Clarke umotywował swoje stanowisko tym, że bardzo ważne dla sędziów i ławy przysięgłych jest obserwowanie mowy ciała i mimiki świadka, aby ocenić czy mówi on prawdę, czy kłamie. Uważam, że to podważa to zaufanie do procesów sądowych i nie ma to nic wspólnego związane z islamofobią” dodał minister.

Źródło: http://www.ibtimes.co.in/articles/519247/20131104/muslim-veil-controversy-islam-uk-women-haram.htm

Chusta muzułmańska

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze