Muzułmańscy intelektualiści z Francji krytyczni wobec Obamy i hidżabu

obama-and-muslim-women1
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

W swoim szeroko komentowanym przemówieniu z 4 czerwca 2009 w Kairze, Obama podkreślił, że muzułmanki w Stanach Zjednoczonych mogą swobodnie nosić hidżab. Powiedział wtedy: „wolność w Ameryce jest nieoddzielna od wolności praktykowania własnej religii. W każdym stanie naszej unii jest meczet, a ponad 1200 meczetów stoi wewnątrz naszych granic. Dlatego też – aby chronić prawa kobiet i dziewcząt do noszenia hidżabu oraz ukarać tych, którzy im tego zabraniają – Rząd USA skierował sprawę do sądu”.

obama-and-muslim-women1Ta wypowiedź wywołała falę krytyki w środowisku arabskich intelektualistów mieszkających we Francji, którzy od lat toczą debatę na temat noszenia chust w przestrzeni publicznej. Poniżej fragmenty ich wypowiedzi:

„Trafne przemówienie Obamy w Kairze, było błędne przynajmniej w jednym aspekcie. Załóżmy, choć ciągle uważam to za trudne, że kobiety powinny mieć swobodę noszenia zasłon – Obama powinien był dodać, że muszą też mieć swobodę do ich ściągnięcia.”

Dr Abdelwahab Meddeb, profesor literatury porównawczej na Uniwersytecie w Paryżu, autor książek The Malady of Islam (Choroba Islamu) i Counter-Preaching (Przeciwdziałanie Kaznodziejstwu).

„W chwili kiedy zasłona przedstawiana jest jako boski obowiązek, zagadnienie wolnego wyboru nie ma dłużej racji bytu, wszystkie muzułmanki są poddane tej propagandzie. Jak możemy udawać, że mają wybór, kiedy mówi się im, że religia obliguje je do tego? Kobiety, noszące pełną zasłonę robią tak, by spełniać prośby i oczekiwania ich mężów lub też – sekt.”
Leila Barbès, profesor religii i sociologii na Katolickim Uniwersytecie Lille. Wypowiedź nie nawiązywała bezpośrednio do przemówienia Obamy, ale do wolności wyboru w przypadku hijabu.

„Zdaje się, że zapomnieliśmy o spływających krwią dniach w kraju mojego pochodzenia, Algierii, kiedy kobiety były zarzynane za wybór nie noszenia zasłony. A co z kobietami afgańskimi, którym zabraniano edukacji i które cierpiały z powodu skutków noszenia tego przenośnego więzienia.

Myślę, że pan Obama dotarł do fundamentalistów w Kairze, próbując przekupić ich zasłonami! Nie powiedział ani słowa o podstawowych wolnościach… czy o wszystkich tych kobietach, które obecnie walczą na całym świecie, by rozpocząć debaty w swoich krajach! Musimy wspierać te kobiety… Czego się boimy?”

Sihem Habchi, przewodnicząca feministycznej organizacji Ni Puste Ni Soumises (Ani dziwki ani służące).

„Politycy, a w szczególności Obama, wydają się poświęcać prawdę na rzecz wizerunku i sposobu komunikacji – wynosząc wizerunek ponad wszystko.”

Filozof Abdennour Bidar, autor licznych artykułów na temat współczesnego islamu.

JW na podst. www.memri.org

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook