Muzułmanie w Europie jak żydzi – historia żółtej gwiazdy

Abderahmane Dahmane
| 13 komentarzy|
image_pdfimage_print

Abderahmane Dahmane – zwolniony przez prezydenta doradca ds. różnorodności – wezwał muzułmanów, by na znak protestu przypięli zielone pięcioramienne gwiazdy. Miałoby to być oznaką dyskryminacji, jakiej doświadczają muzułmanie we Francji i przypominać żółte sześcioramienne gwiazdy, które hitlerowcy kazali nosić Żydom.

Abderahmane Dahmane

We Francji wszedł w życie zakaz noszenia burki i nikabu w miejscach publicznych. Jednocześnie prezydent, Nicolas Sarkozy, zapowiada debatę na temat świeckości państwa i islamu we Francji, powodowaną coraz większą obecnością symboli religijnych i ulicznych modlitw, w tej laickiej republice. Muzułmanie uważają to za dyskryminację i w ten sposób zarzucają rządowi Francji stygmatyzowanie ich społeczności jak to robił Hitler.

Pomysł z gwiazdami jest jednak koszmarną ironią. Zdaniem Shelomo Alfassa, piszącego dla izraelskiego Arutz Sheva, żółte gwiazdy dla Żydów to nie pomysł Hitlera, lecz przywódców islamskiej religii sprzed 1 200 lat. „Począwszy od Paktu Umara, dziewiąty wiek ustalił wytyczne dla relacji pomiędzy podbijającymi muzułmanami i podbitymi niemuzułmanami, zarówno żydzi jak i chrześcijanie mogli zapewnić sobie bezpieczeństwo przez zgodzenie się na noszenie wyraźnego żółtego oznakowania, świadczącego o ich niemuzułmańskim statusie” – pisze Alfassa – „Idąc dalej, muzułmanie zobowiązali żydów do noszenia wyróżniającego ubioru, często żółtego lub gwiazd, od islamskiej Hiszpanii do Syrii i Iraku aż do Persji.”

Zdaniem historyka – prof. Bernarda Lewisa, chrześcijanie i żydzi byli zmuszani do noszenia specjalnych emblematów na ich ubraniach. Żółte odznaki były najpierw wprowadzone przez kalifa Bagdadu w IX wieku i stamtąd przybyły na Zachód w okresie średniowiecza. Nawet w publicznych łaźniach niemuzułmanie musieli nosić medaliony zawieszone na szyjach by nie pomylić ich z muzułmanami. Pasy, nakrycia głowy (miodowe kapelusze zadekretowane przez kalifa Al-Mutawakkil), buty i inne części ubioru były używane do oznakowania niemuzułmanów. Dopiero w 1215 roku Czwarty Sobór Laterański zobowiązał żydów i muzułmanów w krajach chrześcijańskich do noszenia żółtych oznak. Jak widać nie tylko dzieła Arystotelesa przybyły do Europy wraz z islamem.

W roku 1710 Fryderyk Wilhelm I, w zamian za daninę, zwolnił żydów z noszenia tej oznaki. Dopiero w latach 30-tych, reżim nazistowski ponownie wprowadził obowiązek noszenia Gwiazdy Dawida pod groźbą śmierci. Współcześnie, talibowie w Afganistanie w 2001 roku wprowadzili nakaz noszenia żółtych oznak przez mniejszość hinduską.

Okazuje się, że protest muzułmanów przeciwko zakazowi noszenia zasłon twarzy jest nie tylko hipokryzją, ale także „demonstruje brak zrozumienia historii własnej religii i ordynarny brak wrażliwości wobec żydów”.(ziu)

Jan Wójcik na podst. Arutz Sheva http://www.israelnationalnews.com/Articles/Article.aspx/10148

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze