Muzułmanie w Czeczenii potępiają ISIS

image001
| 7 komentarzy|
image_pdfimage_print

image001Meczet w Groznym

Przywódca czeczeńskich muzułmanów oznajmił, że krajowa rada do spraw nakładania fatw uznała ISIS za organizację z natury antyislamską.

Działania Państwa Islamskiego zagrażają – zdaniem rady – jedności islamu jako religii.

Mufti Salah-Hadżi Meddżijew powiedział prasie – jak donosi czeczeńska Grozny TV – o fatwie, przegłosowanej niedawno przez radę. Według fatwy, zgodnie z prawem islamskim wszyscy członkowie organizacji podobnych do Państwa Islamskiego (IS, ISIL lub ISIS) zasługują na karę śmieci lub dożywocie. Jednakże, ten sam kanon podkreśla, że kara może zostać nałożona tylko pod warunkiem dostarczenia dowodów udziału podejrzanego w przemocy, rabunku i zabijaniu – dowody te musi uznać sąd.

„Większość ofiar ISIS to muzułmanie, co oznacza, że terroryści gwałcą wszystkie zasady i prawa islamu. Zinterpretowali oni islam jako religię barbarzyństwa, okrucieństwa, niesprawiedliwości, tortury i przemocy, a jest to poważne przestępstwo” – powiedział mufti Meddżijew. Namawiał też dziennikarzy oraz władze, żeby przestali oni nazywać ISIS bojownikami islamistycznymi. Jego zdaniem wszystkie działania Państwa Islamskiego, od powstania grupy po zmuszanie do przesiedleń oraz egzekucje publiczne, wywołały konflikty wewnętrzne w islamie i zagroziły jego istnieniu.

Fatwa jest w zgodzie z poglądami przywódcy Czeczenii, Ramzana Kadyrowa. Potępia on ISIS jako terrorystów, którzy nie mają nic wspólnego z prawdziwą wiarą muzułmańską. „Oni zabijają i odcinają głowy niewinnym ludziom, muzułmanom również. Musimy przekazać te wiadomości naszej młodzieży. Nie możemy pozwolić im na oszukiwanie młodych, niedojrzałych umysłów i wykorzysytwanie ich jako mięso armatnie” – powiedział Kadyrow służbom porządkowym w maju. „Musimy pamiętać, że Państwo Islamskie stanowi zagrożenie nie tylko dla Bliskiego Wschodu, ale również dla Rosji i musimy walczyć z tym złem wszystkimi dostępnymi środkami.”

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

W kwietniu inna duża grupa rosyjskich muzułmanów – Kierownictwo Duchowe Związku Muzułmanów Rosji – wydała fatwę przeciwko ISIS, nazywając je „wrogiem islamu” i nawołując do ukarania wszystkich jego członków jako przestępców.

W grudniu rząd rosyjski uznał ISIS oraz powiązaną z nim grupę Dżabhat an-Nusra za organizacje terrorystyczne. Oznacza to, że członkostwo lub wspieranie tych organizacji przez obywateli rosyjskich jest zabronione pod groźbą procesu sądowego. Co więcej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wezwało wszystkie narody do rozpoznania tych grup jako terrorystów, co szło w parze z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Veronica Franco, na podstawie: http://rt.com/

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook