Muzułmanie przeciwko laickości opieki nad dziećmi

burqa mother and child
| 14 komentarzy|
image_pdfimage_print

17 stycznia 2012 roku francuski senat zatwierdził propozycję ustawy o zasadzie laickości w żłobkach, dziecięcych centrach rozrywki oraz wobec opiekunek do dzieci.

Tekst został przygotowany przez senator Françoise Laborde z ugrupowania RDSE (Rassemblement Démocratique et Social Européen) i wzbudził tak duże kontrowersje, że poprzednia debata na ten temat, która odbyła się 7 grudnia zeszłego roku, musiała zostać przerwana. Najszerzej krytykowany jest artykuł 3 ustawy – przez niektórych znawców zagadnień związanych z laickością uznany wręcz za „groteskowy”. Ma on na celu wprowadzenie zasady laickości wobec opiekunek do dzieci ponieważ „rodzice mogą chcieć dla swojego dziecka opiekunki, która będzie neutralna w kwestii religii”, wyjaśnia Françoise Laborde. Senatorzy byli podzieleni w tej kwestii, gdyż artykuł może sprawić, że zasada laickości w opiece nad małymi dziećmi wkroczy zbyt głęboko w sferę życia prywatnego osób pracujących w tym sektorze. Artykuł zakłada, że pracownicy placówek powinni „powstrzymać się od ostentacyjnego manifestowania przynależności do jakiejkolwiek religii (w ubiorze, symbolach, mowie czy modlitwach…)”.

Pod siedzibami senatu w Paryżu oraz Partii Socjalistycznej w Lyonie odbyły się nielegalne manifestacje liczące po kilkudziesięciu uczestników. W większości były to muzułmanki w chustach, protestujące przeciwko zakazowi noszenia burek w żłobkach. Trzymały transparenty z napisami „Moja burka, moje prawo”, „Hitler byłby z was dumny” i  krzyczały: „Uwaga! Są nas miliony!”. Manifestację w Paryżu zorganizowało zgromadzenie „Szejka Jassina” (duchowy pezywódca Hamasu, zabity w 2004 r przez śmigłowce izraelskie – red.), którego członkowie sfilmowali wydarzenie i opublikowali na swoim oficjalnym profilu w serwisie YouTube. Pod nosem wezwanych na miejsce policjantów kobiety śpiewały po arabsku: „Wierne tej religii żyjemy, wierne jej umrzemy, w jej imię prowadzimy świętą wojnę, dzięki niej spotkamy Allaha, nie ma boga prócz Allaha”. Kilkadziesiąt osób zostało zatrzymanych, ponieważ manifestację zorganizowano bez pozwolenia, a napisy na transparentach uznano za obraźliwe. W Lyonie manifestację współorganizował i prowadził Abdel Aziz Chaambi, przewodniczący Stowarzyszenia Przeciwko Rasizmowi i Islamofobii (La Coordination contre le Racisme et l’Islamophobie). Film tego stowarzyszenia również trafił do Internetu.(es)

Manifestacja w Paryżu:

Manifestacja w Lyonie:

 

OpracowanieWero
Źródła: http://www.liberation.fr/societe/01012384168-le-senat-adopte-une-proposition-de-loi-controversee-sur-la-laicite

http://www.bivouac-id.com/billets/video-paris-elles-chantent-lappel-au-djihad-devant-le-senat/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook