Muzułmanie opłakują negacjonistę Holocaustu

Roger Garaudy
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

„Żegnaj, obrońco Arabów” brzmiał tytuł artykułu w gazecie egipskiej “Al-Yawm Al-Sabi”, opłakujący śmierć Rogera Garaudy’ego, francuskiego filozofa i polityka, skazanego za negację Holocaustu.

Świat arabski i Iran z radością przyjęli Garaudy’ego, kiedy w latach 80 nawrócił się na islam i zaczął ostro krytykować traktowanie Palestyńczyków przez Izrael. W 1998 r. został skazany przez sąd w Paryżu na karę grzywny za negowanie Holocaustu w twierdzenia przedstawione w książce „The Founding Myths of Modern Izrael” (Mity założycielskie współczesnego Izraela).

Roger Garaudy

O śmierci Garaudy’ego szeroko donosiła prasa arabska i irańska. Irański dowódca Basidż Mohammad Reza-Naqdi napisał, że śmierć Garaudy’ego “zasmuciła muzułmanów na całym świecie, szczególnie miłośników wolności i sprawiedliwości”. W oświadczeniu Międzynarodowego Związku Uczonych Muzułmańskich pod przewodnictwem szejka Jusefa Al-Qaradawiego, czytamy: „[Garaudy] poświęcił znaczną część życia na szukanie prawdy i próbował katolicyzmu i komunizmu… [ale] wreszcie nawrócił się na islam z całkowitą wiarą i znalazł pokój [w tej religii], stając się jednym z jej największych myślicieli i filozofów, wybitnym obrońcą ludzkiej wolności i godności oraz islamu i muzułmanów”

Egipska gazeta “Al-Yawm Al-Sabi” poświęciła specjalny dział Garaudy’emu, nazywając go “obrońcą Arabów” i “filozofem zachodnim najbliższym Arabom i muzułmanom, i najpiękniejszym ambasadorem islamu w Europie i w świecie”.

Poza podkreślaniem nawrócenia się Garaudy’ego na islam artykuły i oświadczenia skupiały się na jego książce z 1998 r. „The Founding Myths of Modern izrael”, w której kwestionował istnienie komór gazowych i śmierć sześciu milionów Żydów w Holocauście. Artykuł na portalu Al-Arabiya TV opisał go jako “[filozofa], który odważył się kwestionować Holocaust”. Irańska agencja informacyjna Fars nazwała go „pierwszym negacjonistą mitu Holocaustu”. Publicysta Adam Yousef napisał w kuwejckiej gazecie „Al-Jarida”: „Garaudy nie popełnił żadnego przestępstwa. Wskazał jedynie, że liczba Żydów, którzy żyli w Europie podczas II wojny światowej nie przekraczała 3,5 miliona – skąd więc wzięło się sześć milionów, na których Izrael opiera mit Holocaustu?”.

Fail Abu Shalala, publicysta portalu internetowego Hamasu i były burmistrz Khan Yunis, wprowadził nawet nazwisko Garaudy’ego do kampanii wyborczej Muhammada Mursiego w Egipcie, wyjaśniając, że te dwie postaci mają wiele wspólnego, włącznie z ich stanowiskiem wobec Holocaustu.(pj)

Tłumaczenie M.Koraszewska

Pełny tekst wraz z przypisami:  http://www2.memri.org/bin/polish/articles.cgi?Page=archives&Area=sd&ID=SP481712

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook