Muzułmanie chcieli wywołać interwencję NATO podczas wojny w Bośni

david-harland
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Świadek oskarżenia w sprawie Radovana Karadzica, byłego przywódcy bośniackich Serbów, oskarżył siły serbskie o masowy ostrzał stolicy, Sarajewa, podczas wojny 1992-1995.

david-harlandŚwiadek ten, David Harland, który brał udział w misji ONZ w Sarajewie ((UNPROFOR) w latach 1993-1995, oskarżył Serbów o przeprowadzenie czystek etnicznych na ludności nieserbskiej na terenach, które kontrolowali.

Karadzic jest sądzony przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym dla byłej Jugosławii, ciążą na nim zarzuty ludobójstwa, dziewięć zarzutów zbrodni wojennych oraz zbrodni przeciw ludzkości popełnionych pod jego dowództwem podczas wojny w Bośni. Harland był szóstym z 410 świadków oskarżenia biorących udział z procesie mającym potrwać kilka lat.

Podczas pytań zadawanych przez Karadzica Harland powiedział, że przywódcy muzułmańscy nie pozwolili ludności cywilnej na opuszczenie Sarajewa, gdyż równałoby się to czystkom etnicznym. Zapytany przez Karadzica, czy możliwe jest, że muzułmanie poświęcali swoich własnych ludzi aby doprowadzić do interwencji NATO i sił zachodnich potwierdził, iż jest to częściowo prawdą. Pośród przywódców muzułmańskich byli ludzie, którzy wierzyli, że nie dojdzie do interwencji NATO, jeśli sytuacja nie będzie dostatecznie poważna, a obecność cywilów zaszokuje opinię publiczną i zmusi NATO do interwencji– powiedział Harland.

Zapytany, czy to możliwe, że muzułmanie z tych samych względów zorganizowali ataki bombowe w Sarajewie, na rynku Marale, w których zginęło około 100 ludzi stwierdził, że jest to wykluczone.

Powiedział także, że broń szmuglowano do Sarajewa, a muzułmanie strzelali z miasta do stanowisk Serbów. Jednak Sarajewo było oblężone i większość ofiar zginęła od ognia z pozycji serbskich – powiedział Harland. Strona muzułmańska dramatycznie wyolbrzymiała informacje o cierpieniach ludności, a strona serbska minimalizowała ich wydźwięk .

Opr. MD na podstawie: www.adnkronos.com

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze