Mundial 2022: śmiercionośny Katar

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych ostrzega, że jeśli warunki pracy się nie poprawią, to do rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Katarze zginie tam co najmniej 4000 pracowników – imigrantów.

Mistrzostwa Świata odbędą się w 2022 roku. Ich gospodarz wzbudził już falę zainteresowania swoim stadionem, kształtem przypominającym pewną część ciała. Ale nie wszyscy wiedzą, że od 2012 roku, w trakcie boomu budowlanego związanego z mundialem, zginęło tam około 900 pracowników.

Jak informował „The Guardian”, ponad 400 nepalskich imigrantów zmarło podczas pracy na budowach, a między 2010 a 2012 rokiem straciło życie ponad 700 pracowników z Indii. Raport MKZZ informuje, że jeśli warunki się nie polepszą, to do czasu rozpoczęcia Mistrzostw przy pracach budowlanych zginie ponad 4000 pracowników.

Dla porównania, w czasie przygotowań do olimpiady w Soczi, zginęło 25 budowlańców. Sześć osób zmarło w czasie przygotowań do mistrzostw w Brazylii, które rozpoczną się tego lata. Jedenaście osób zginęło podczas budowy mostu Golden Bridge w latach 30.

Robert Booth z „Guardiana” wyjaśniał, dlaczego prace w Katarze są tak niezwykłe: „Pracownicy są zmuszani do pracy w temperaturze sięgającej 50°C, a ich pensje przetrzymuje się przez wiele miesięcy. Odbiera im się paszporty, by nie mogli uciec i odmawia darmowej wody pitnej. Dochodzenie wykazało, że wśród głodujących pracowników, którzy żyją w przeludnionych, niehigienicznych kwaterach, występuje wiele chorób. Trzydziestu budowlańcom nepalskim udało się schronić w ambasadzie swojego kraju; opuścili oni Katar nie otrzymawszy żadnego wynagrodzenia”.

Stadion piłkarski w Katarze

Stadion piłkarski w Katarze

MKZZ podaje, że w Katarze jest już ponad 1 milion 200 tysięcy pracowników, a kolejny milion przybędzie do tego kraju, żeby pracować na budowach. Sharan Burrow z Konfederacji mówi, że są to głównie niewolnicy. ”FIFA musi wysłać Katarowi stanowczy i jasny komunikat, że nie pozwoli, by przygotowania do Pucharu Świata były wspierane przez współczesne niewolnictwo, które jest rzeczywistością dla migrujących tam dzisiaj setek tysięcy pracowników”- stwierdziła.

Po ujawnieniu wyników dochodzenia „Guardiana”, rzecznik katarskich władz powiedział gazecie: „Zdrowie, bezpieczeństwo, dobre samopoczucie i godność każdego pracownika, który przyczynia się do prac przy przygotowaniach do mistrzostw świata, są dla nas niezwykle ważne i zapewniamy, że wydarzenie to jest motorem postępu w kierunku trwałego ulepszania życia wszystkich pracowników w Katarze”.

Tłumaczenie: JK

Źródło: http://www.smithsonianmag.com/smart-news/over-900-workers-have-already-died-building-qatars-world-cup-facilities-180950088/?no-ist

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign