Mufti w sutannie – muzułmanie obrażeni

Muamer Zukorlic
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Publikacja fotomontażu w serbskim dzienniku wywołała zamieszanie w środowisku muzułmańskim i dziennikarskim.

Muamer Zukorlic
Muamer Zukorlic

Wspólnota Islamska w Serbii zażądała 100 milionów euro od dziennika „Blic”, który opublikował zmontowane zdjęcie najważniejszego muftiego w tym kraju Muamera Zukorlicia w prawosławnej sutannie, z krzyżem na głowie.

Wspólnota zażądała od redakcji również publicznych przeprosin. Od prokuratury oczekuje natychmiastowego wszczęcia dochodzenia przeciwko redakcji.

W jej oświadczeniu można przeczytać, że karykatura ta „przekazuje opinii publicznej błędną informację, że muzułmanie są ochrzczeni i nie szczędzi nawet najwyższego autorytetu religijnego”. Wspólnota uważa, że zostały obrażone najgłębsze uczucia religijne. Poza tym grozi wezwaniem wszystkich obywateli, szczególnie muzułmanów, do bojkotu „Blica”.

Władze Wspólnoty oczekują zabrania głosu w tej sprawie przez prezydenta Borisa Tadicia. O zajściu zostaną poinformowane wszystkie międzynarodowe organizacje islamskie oraz ambasady państw muzułmańskich znajdujące się w Belgradzie.

Redaktor naczelny „Blica” Veselin Simonović przeprosił na łamach gazety wszystkich obywateli Serbii wyznania muzułmańskiego (ok. 3,2 proc. ludności) oraz Wspólnotę Islamską. Jak podaje agencja Tanjug, powiedział też, że nikt nie miał zamiaru nikogo obrażać i podkreślił, że fotomontaż znajdował się w rubryce „Humor”.

Zaniepokojenie sprawą wyraziło Niezależne Stowarzyszenie Dziennikarzy Serbii (NUNS) w opublikowanym wczoraj oświadczeniu. Uważają że coraz częstsze skargi przeciwko satyrycznym publikacjom „poważnie zagrażają wolności słowa i wywierają nacisk, by media dostosowywały się do potrzeb i żądań formalnych i nieformalnych ośrodków władzy”. Zdaniem NUNS żądanie muftiego Zukorlicia można tłumaczyć chęcią, by „dać do zrozumienia mediom, co je czeka, jeśli opublikują coś, co się mu nie podoba”.

Źródło: www.rp.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook