Mufti nie widzi przemocy wobec kobiet w islamie

Islam jest religią idealną dla kobiet, a łamanie podstawowych praw człowieka w krajach muzułmańskich – wymysłem mediów. „Nikt, w żadnej religii nie dał tak dużych praw kobiecie jak islam” – tak twierdzi jeden z wysokich przedstawicieli Ligi Muzułmańskiej w Polsce.

Przy okazji przeglądu filmowego „Sacro filmu” w Zamościu odbyła się seria wykładów poświęconych tematyce religijnej. W ramach tego wydarzenia miały miejsce wykłady przedstawicieli chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Tematem przewodnim wykładów była rola kobiety w poszczególnych religiach. Mufti Nedal Abu Tabaq przedstawiciel Ligi Muzułmańskiej w Polsce wygłosił wykład „Rola i miejsce kobiety w islamie”.

Jego zdaniem islam nadaje wysoką pozycję kobietom.Nedal Abu Tabaq, który jak na osobę pochodząca z rejonu bliskiego wschodu, dosyć biegle posługiwał się językiem polskim, wspominał o kontekście religijnym, w jakim narodził się islam. Mufti opowiedział o aspektach islamu, które prezentują tą religię, jako łagodną i przyjazną dla kobiet. Jego zdaniem „nikt, w żadnej religii nie dał tak dużych praw kobiecie jak islam”.

submissionDuchowny przyznał, że w krajach arabskich kobieta ma gorszy status, ale jego zdaniem nie wynika to z religii, lecz ze zwyczajów lokalnych. Na pytanie jednego ze słuchaczy o przemocy w stosunku do kobiet w społeczeństwach islamskich, o aktach agresji, których systematycznie dowiadujemy się z mediów – odpowiedział, że nie wierzy w prawdomówność mediów. Mufti zarzucił mediom, że kreują negatywny i nieprawdziwy obraz islamu. Wspominał, że w swojej praktyce duchownego muzułmańskiego nie spotkał się nigdy z sytuacją przemocy wobec kobiet w rodzinach islamskich.

Mufti pominął w swoim wykładzie kontrowersyjne wersety z Koranu takie jak: Żony powinny być posłuszne, zachowywać tajemnice mężów swoich, gdyż pod ich straż niebo je oddało; mężowie doznający ich nieposłuszeństwa, mogą je karać, zostawić w osobnych lożach, a nawet bić je; uległość niewiast powinna dla nich być ochroną od złego z niemi obchodzenia się. (4:34) Wasze żony, są to wasze pola, uprawiajcie je, ilekroć wam podobać się będzie. (2:223)

Można uznać, że wykład Muftiego nie przedstawił prawdziwego obrazu sytuacji kobiety w islamie, rozmijając się z faktami i rzeczywistością. Przemoc domowa jest szeroko rozpowszechniona w krajach islamskich. Jak donoszą przeprowadzone badania Syrii – 25 % żonatych kobiet jest bitych przez swoich mężów. Połowa Palestyńskich kobiet doświadcza przemocy w domu, w Pakistanie ten problem dotyka 80 % domostw. To przemoc domowa zazwyczaj przybiera formę kopania, policzkowania, bicia i przemocy seksualnej.
Raport Światowego Forum Ekonomicznego, na temat różnicy miedzy płciami „The Global Gender Gap” pokazuje jak kraje islamskie wypadają na tle reszty świata. W raporcie zastosowano współczynnik oparty na różnicy miedzy płciami stosując min. ekonomiczne, polityczne i edukacyjne kryteria. Praktycznie wszystkie kraje muzułmańskie, które poddano badaniom znajdują się na szarym końcu tej statystyki. Kraje w których współczynnik jest najwyższy to : Jemen, Czad, Arabia Saudyjska, Pakistan,Benin, Maroko, Egipt i Turcja.

RK

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem