Można bezkarnie nawoływać do dżihadu

| 9 komentarzy|
image_pdfimage_print

Brytyjski islamista i zwolennik dżihadu Anjem Choudary – którego sieć uważana jest za “największą bramę do terroryzmu” dla europejskich wojowników w Syrii – podżega na Twitterze do przemocy i dżihadu, i wzywa do podboju Zachodu.

Choudary w jednym z tweetów broni opinii wyrażonej przez oskarżonego islamistę podczas jego procesu, że Wielka Brytania jest „teoretycznym & praktycznym polem bitwy”

W listopadzie 2013 r. brytyjska organizacja Hope Not Hate opublikowała szeroko zakrojone badanie [1] ujawniające, że brytyjski islamistyczny kaznodzieja Anjem Choudary – przewodniczący i współzałożyciel zakazanej grupy ekstremistycznej w Wielkiej Brytanii Al-Muhajiroun, rzecznik zakazanej organizacji Islam4UK i duchowy doradca zakazanej grupy islamistycznej w Wielkiej Brytanii Muslims Against Crusades (MAC) [2] – zachęca młodych brytyjskich muzułmanów, by udawali się do Syrii i walczyli dla Al-Kaidy. Raport stwierdza, że sieć Al-Muhajiroun (…) wysłała do Syrii 200-300 ludzi [4] .

Doniesiono także, że “Biała wdowa” Samantha Lewthwaite, 29-letnia wdowa po zamachowcu z 7 Lipca, o której sądzi się teraz, że jest związana ze stowarzyszoną z Al-Kaidą organizacją Al-Szabaab i która mogła brać udział w zamachu z września 2013 na Westgate Mall w Nairobi, jest kolejną uczennicą Choudary’ego. Według informacji w mediach z 25 listopada 2013 r. jej tweet brzmiał: “Kiedy mówi Anjem Choudary, tak zwani ‘umiarkowani muzułmanie’ zaczynają pocić się & trząść” oraz „Anjem Choudary jest szlachetnym i dzielnym muzułmaninem, który mówi co myśli i boi się Allaha, jak powinien robić pobożny muzułmanin” [5] .

Od kiedy Choudary zaczął używać Twittera 19 marca 2011 r., stał się on głównym wehikułem do szerzenia jego przesłania i docierania do wyznawców. Raport Task Force on Tackling Radicalism And Extremism premiera Wielkiej Brytanii z grudnia 2013 r. pod tytułem „Tackling Extremism In The UK” (Powstrzymywanie terroryzmu w UK) stwierdza, że władze “usunęły ponad 18 tysięcy pozycji propagandy terrorystycznej online i interweniowały częściej niż kiedykolwiek wcześniej, by ograniczyć możliwości kaznodziei nienawiści do szerzenia swojego przesłania” i dalej: „Propaganda ekstremistyczna jest zbyt szeroko dostępna, szczególnie online, i ma bezpośredni wpływ na radykalizowanie ludzi” [6] .

Choudary jest jednak nadal aktywny na Twitterze. Choć jego grupa Muzułmanie przeciwko Krucjatom została zakazana ponad dwa lata temu (…) i mimo tego, że jego konto na Twitterze zostało wówczas zamknięte, sam Choudary nadal zamieszcza wiele tweetów, bezkarnie wykorzystując to nowoczesne narzędzie zachodnie, a równocześnie potępiając Zachód. Dzieje się tak mimo faktu, że rząd i organy bezpieczeństwa dyskutują nad zakazaniem mu aktywności w mediach [7] .

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Anjem Choudray na twiterzeWedług konta Choudary’ego na Twitterze jest on „muzułmaninem, który wierzy, że islam jest czymś, w co musimy wierzyć (Tawheed), żyć według (Szariatu) oraz walczyć i poświęcać się dla niego (poprzez Dawah i Dżihad)” [8] .

Poza przekazywaniem swoich poglądów sympatykom, Choudary używa Twittera do szerzenia i podawania linków do swoich fimów wideo na YouTube, ogłaszania współpracy z innymi grupami dżihadystycznymi i wzywania zwolenników w Wielkiej Brytanii i USA do zabijania przeciwników radykalnego islamu.

Raport MEMRI z listopada 2011 skupiał się na jego tweetach, które zawierały wezwania do powrotu do Kalifatu; zastąpienia konstytucji USA prawem szariatu; przejęcia świata przez islam; oraz wezwanie do Allaha, by zniszczył wrogów islamu. Zamieszczał także pochwały nieżyjących szejków Anwara Al-Awlakiego i Osamy bin Ladena.

W jednym godnym uwagi tweecie z 4 listopada 2011 r. Choudary ostrzegał tych, którzy „popierają” „Charlie Hebdo” – francuski satyryczny tygodnik polityczny, który opublikował atak na radykalny islam przedstawiając Mahometa jako „redaktora” i w wyniku tego spalono jego biura i zaatakowano jego witrynę internetową – żeby „uczyli się ze sprawy Theo Van Gogha”. Van Gogh, reżyser holenderski, został zabity przez Mohammeda Bouyeriego w listopadzie 2004 r. za nakręcenie filmu „Submission”, w którym krytykował traktowanie kobiet w islamie.

Tweety Choudary’ego z ostatniego roku. Zawierają wezwania do dżihadu; wezwania, by prawo szariatu zastąpiło demokrację, włącznie z kamienowaniem na śmierć i obcinaniem rąk przestępcom; wezwanie do podboju Zachodu; wezwanie, by niemuzułmanie płacili podatek dżizja władcom muzułmańskim; poparcie dla ataków terrorystycznych na terenie USA i Wielkiej Brytanii; wyrazy zachwytu z powodu przejawów gniewu Allaha przeciwko Zachodowi, takich jak „tornada, powodzie, huragany i trzęsienia ziemi” oraz wezwania do przywódców zachodnich, włącznie z prezydentem Obamą i premierem Cameronem, by nawrócili się na islam.

Autorzy tekstu: Steven Stalinsky i R. Sosnow.

Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym MEMRI; R. Sosnow redaktorem naczelnym MEMRI.

Przypisy (nie spolszczone):

[1] http://www.hopenothate.org.uk/al-muhajiroun/summary/

[2] For more on Muslims Against Crusades, see MEMRI Special Dispatch No. 4278, UK Home Office Bans ‚Terror Organization’ Muslims Against Crusades; Group Spokesman Anjem Choudary Still Communicating Via Twitter, YouTube, November 11, 2011; MEMRI Special Dispatch No. 4176, U.K. Islamist Group ‚Muslims Against Crusades’ Asks, ‚Is Assassination Of Obama Legal? ‚ October 4, 2011; MEMRI Special Dispatch No. 4174, ‚Muslims Against Crusades’ Hold Memorial Prayers for Anwar Al-Awlaki in London – Led by Anjem Choudhary, October 2, 2011; see more at MEMRI.org.

[3] Independent (U.K.), November 25, 2013.

[4] http://www.hopenothate.org.uk/al-muhajiroun/summary/

 

[5] Daily Star (U.K.), November 25, 2013.

[6] „Tackling Extremism In The UK,” Prime Minister’s Task Force on Tackling Radicalism And Extremism, U.K., December 2013.

[7] http://www.huffingtonpost.co.uk/2013/05/27/theresa-may-suggests-anje_n_3342363.html,

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/10081715/Woolwich-attack-Extremist-preachers-should-be-banned-from-TV.html,

http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/terrorism-in-the-uk/10472312/Take-extremist-crackpot-Anjem-Choudary-seriously-as-possibly-one-of-Britains-most-serious-terrorist-threats-says-report.html

 

[8] Twitter.com/#!/anjemchoudary.

 

Tłumaczenie Małgorzata Koraszewska

Źródło: http://www2.memri.org/bin/polish/articles.cgi?Page=archives&Area=ia&ID=IA104213

[Cały raport w języku angielskim można przeczytać tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/7665.htm ]

Tytuł i skróty – redakcja Euroislamu

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook