Młodzi muzułmanie w sondażu: terroryści wypaczają islam

 

Jak informuje portal Your Middle East, nowe badania pokazują, że według młodych arabskich muzułmanów PI i Al-Kaida wypaczają islam.

Badania przeprowadzone przez The Zogby Research Services na grupie 5374 młodych muzułmanów i muzułmanek z Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki pokazały również, że wielu z nich obwinia korupcję i represyjne rządy za rozwój grup dżihadystycznych. „Przynajmniej trzy czwarte badanych młodych powiedziało, że ruchy takie jak PI i Al Kaida są albo całkowitym zaprzeczeniem islamu albo w większości błędne” – oświadczyła firma sondażowa.

Badanie przeprowadzono w październiku i listopadzie 2015, na grupie osób w wieku od 15 do 34 lat, w Maroku, Egipcie, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Bahrajnie, Kuwejcie, Jordanii i na terytoriach palestyńskich.

Ponad 90 procent respondentów w Maroko i ZEA nazwało ekstremistów “kompletnym wypaczeniem islamu”, podobnie jak zrobiło to 83 procent respondentów w Egipcie i ponad 60 procent w Bahrajnie oraz Jordanii. Ponad 55 procent respondentów na terytoriach palestyńskich i w Arabii Saudyjskiej także stwierdziło, że oba te radykalne ugrupowania wypaczają nauki islamu.

Ponad 30 procent badanych we wszystkich krajach, włączając 69 procent respondentów w ZEA oraz 50 procent w Maroku, powiedziało, że „skorumpowane, represyjne i niereprezentatywne rządy” są główną przyczyną tego, że młodzi ludzie dołączają do grup ekstremistycznych.

Inni obwiniali o to ekstremistyczne nauczanie religijne lub niski poziom wykształcenia.

„W większości krajów większość młodych twierdzi, że nie ma potrzeby reformować religii, za to dysputa religijna powinna być bardziej trafna”- skomentował szef Zogby Research Services, James Zogby, publikując rezultaty sondażu.

Grażyna Jackowska na podst.: www.yourmiddleeast.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign